Róża Elmshorn – bukieciki mocno różowych kwiatów

Róża odmiany Elmshorn w moim ogrodzie

Róża Elmshorn

Róża Elmshorn jako pierwsza z kilkunastu róż zagościła w moim ogrodzie.

To niezawodnie kwitnąca róża parkowa, która od końca maja do późnej jesieni obsypuje się bukiecikami intensywnie różowych kwiatów. Dwa krzewy rosną w głównej, bardzo słonecznej rabacie a dwa kolejne w lekkim cieniu drzew (wszystkie kwitną pięknie). Szkoda, że kwiaty słabo pachną, ponieważ jest to jedna z moich ulubionych róż (z uwagi na mnogość różowych kwiatów).

W głównej rabacie róża ta rośnie z piwoniami, irysami, łubinami, szałwiami i trawami (rozplenicą japońską). Po przekwitnięciu bylin, z krótkimi przerwami niezawodnie kwitnie od czerwca do października, tworząc piękną plamę kolorystyczną na tle jasnej ściany domu.

Róża Elmshorn

Kolor kwiatów róży Elmshorn trudno ująć na zdjęciach. Jest on mocno różowy, chociaż kwiaty zmieniają odcień w trakcie kwitnienia, jaśniejąc od intensywnego słońca. Róża ta sama się oczyszcza, to znaczy kwiaty po przekwitnięciu same opadają, co jest dodatkową zaletą tej odmiany. Przy słabym cięciu, pędy stają się gołe dołem, natomiast kwiatostany pojawiają się wysoko. Dlatego wiosną przycinam ją do wysokości około 40 cm wycinając jednocześnie cienkie i krzyżujące się pędy.

Róża Elmshorn

Krótki opis róży Elmshorn

Pochodzenie – R Kordes
Rozmiar krzewu – 100-150cm (może być i więcej)
Pokrój – krzaczasty
Opis kwiatów
pełne
średnica – 5cm
kolor – różowy
Zapach – lekko wyczuwalny
Zdrowotność – 4/5
Mrozoodporność – 4/5
Stanowisko – słoneczne/półcieniste, gleba przeciętna ogrodowa, umiarkowanie wilgotna
Kolce – niewiele

Moja rada: warto posadzić dwa krzewy obok siebie (w odległości ok. 60 cm) by zwiększyć efekt w trakcie kwitnienia. Warto również podwiązać krzew do palika, ponieważ pędy w czasie kwitnienia są ciężkie od kwiatów i mogą się złamać pod wpływem deszczu lub wiatru.


Udostępnij jeśli się podobało :)

4 thoughts on “Róża Elmshorn – bukieciki mocno różowych kwiatów”

  1. Mam ją od może 20 lat? Róża terminator. Wszystko przetrwa. Któregoś roku została skoszona do zera. Pięknie odbiła wypuszczając nowe, zdrowe pędy i jeszcze zakwitła obficie jak zawsze. Zrobiłam z niej 2 sztukę przy przesadzaniu kilka lat temu, a rok temu 1 przesadziłam bo miała już za dużo cienia. Już ma kwiaty. Kolor w te dni mniej słoneczne cudny, intensywny.

  2. Właśnie kupiłam różę Elmshorn. Sadzonka wygląda na zdrową i pełną wigoru 🙂
    Mam nadzieję, że będzie tak pięknie rosnąć jak w Pani ogrodzie.
    Serdecznie pozdrawiam 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *