Róża pnąca Rosarium Uetersen

Dziś opowiem Wam o kolejnej róży pnącej w moim ogrodzie. To róża Rosarium Uetersen, której wiechy intensywnie różowych kwiatów zdobią południowo-wschodnią ścianę pergoli.

Opis róży Rosarium Uetersen

Rosarium Uetersen to róża pnąca lub parkowa (w zależności od prowadzenia i intensywności cięcia) dosyć często uprawiana w naszych ogrodach. Jako pnąca osiąga do 2 metrów wysokości i 1-1,5 metra szerokości.

Kwitnie obficie dużymi, pełnymi, delikatnie pachnącymi kwiatami, w pięknym, intensywnie koralowym kolorze. Przekwitające kwiaty jaśnieją na brzegach, ale są trwałe i długo utrzymują się na krzewie. Powtarza kwitnienie w sierpniu, kwitnąc aż do jesieni.

Ma ładne, w początkowej fazie czerwonawe a później zielone liście, osadzone na dosyć cienkich, kolczastych, zwieszających się pędach. W związku z tym wymaga podpór w postaci pergoli, kratki lub przywiązywania do palików.

Spotykana jest często w formie piennej, tworząc gęste parasole obficie kwitnących kwiatów.

Jej siostrzanymi odmianami są koralowoczerwona Uetersen Rosenkonigin oraz jasnoróżowa Uetersen Rosenprinzessin.

Stanowisko i pielęgnacja róży Rosarium Uetersen

Róża Rosarium Uetersen lubi miejsca słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów (wskazany jest lekki przewiew, jak przy większości róż). Jest bardzo odporna na mróz, a posadzona na odpowiednim stanowisku rzadko choruje.

Przy sadzeniu do dołka dodajemy przekompostowany obornik (lub granulowany) i uzupełniamy ziemią ogrodową. Obficie podlewamy. Jesienią warto jest posadzić róże z odkrytym korzeniem. Zaoszczędzimy wtedy na inne ogrodowe zachcianki. O tym jak sadzić róże z odkrytym korzeniem pisałam tutaj.

Podłoże wokół róży warto wyściółkować korą lub zrębkami, aby zatrzymać wilgoć i ograniczyć wzrost chwastów. Po nadejściu jesiennych przymrozków warto zrobić kopczyk z ziemi.

Wiosną przycinamy ją w zależności od sposobu prowadzenia. Jeśli ma być różą wysoko rosnącą (pnącą), wycinamy bardzo cienkie, suche, uszkodzone i chore pędy. Resztę przycinamy w zależności od grubości pędów. Grube młode pędy skracamy niewiele. Cieńsze na kilka oczek, aby się rozkrzewiły.

Jeśli ma mieć pokrój róży parkowej, skracamy pędy na wysokość około 30-40 cm nad ziemią, wycinając cienkie, suche i krzyżujące się pędy.

Po 2-3 latach, corocznie możemy wyciąć najstarszy pęd, co pobudzi roślinę do wypuszczania młodych. Cięcie wykonujemy w marcu, po ustaniu największych mrozów.

Kwiatostany po przekwitnięciu wycinamy, ponieważ pobudza to różę do zawiązywania nowych pąków.

Rosarium Uetersen w moim ogrodzie

Moja Uetersen rośnie przy pergoli, na słonecznym, suchym stanowisku w sąsiedztwie kocimiętki i rozplenicy japońskiej. Wiosną podsadzam ją tulipanami. Pierwsze czerwcowe kwitnienie jest bardzo obfite, drugie późnoletnie nieco mniej.

W planach mam podsadzenie jej clematisem, ale jeszcze nie wiem w jakim kolorze. Myślę, że ładnie komponowałaby się z fioletem.

Jedyną wadą tej róży jest ilość kolców na łodygach. Trzeba liczyć się z zadrapaniami przy cięciu i przywiązywaniu albo wyposażyć w dobre rękawice ogrodowe. Na szczęście nie ma przy niej wiele pracy. Poza wiosennym cięciem i późniejszym przywiązaniem do podpór wycinam jedynie wiechy przekwitniętych kwiatów.

Z pewnością kolce utrudniają cięcie kwiatów do wazonu, ale nie mogę się powstrzymać, gdyż tworzą piękne bukiety i długo utrzymują się w wazonie.

Różę tę lubię przede wszystkim za obfite kwitnienie, a także za piękny koralowy kolor płatków. Tobie też polecam 👍

Jeśli posiadasz tę różę w swoim ogrodzie, podzielisz się swoimi doświadczeniami w uprawie?

Krótka charakterystyka


Nazwa: Rosarium Uetersen, Kortersen, Seminole Wind
Pochodzenie: W.Kordes (1977 r.)
Rozmiar krzewu: 200×150 cm
Pokrój: róża pnąca, parkowa (w zależności od prowadzenia)
Opis kwiatów: pełne, zebrane w kwiatostany, średnica 8-10 cm, kolor malinowo-koralowy
Zapach: lekki, owocowy
Powtarza kwitnienie: tak
Zdrowotność: 4/5
Mrozoodporność: 4/5
Stanowisko: słoneczne, osłonięte, gleba przeciętna ogrodowa, umiarkowanie wilgotna
Kolce: niestety liczne


Zobacz jeszcze…

Udostępnij jeśli się podobało :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *