...

Różowa borówka “Pink Lemonade” – uprawa w ogrodzie

Borówka amerykańska to jeden z najpopularniejszych i lubianych krzewów owocowych w naszych ogrodach. Jej ciemnoniebieskie jagody rozpozna każdy z nas.
A czy znacie różową wersję borówki amerykańskiej?

Jeśli nie to koniecznie musicie ją poznać. To propozycja nie tylko dla osób lubiących eksperymenty, ale także dla rodziców i dziadków, gdyż poza pięknym różowym kolorem jest bardzo smaczna i lubiana przez dzieci.

Borówka Pink Lemonade w moim ogrodzie

W moim małym jagodniku, pomiędzy krzewami borówki amerykańskiej o niebieskich jagodach, rośnie jeden około trzyletni krzew różowej Pink Lemonade. Drugi krzaczek czeka właśnie na posadzenie.

Pink Lemonade ma oryginalne owoce, zmieniające kolor od jasnozielonego, przez bladoróżowy do różowego. Już we wczesnej fazie dojrzewania (kiedy na owocach pojawiają się różowe plamki) jagody są chętnie zjadane przez dzieci z uwagi na słodki smak i piękny kolor. Krzew bardzo ładnie prezentuje się od wiosny do późnej jesieni. Dlatego też postanowiłam dosadzić drugi.

Krótka charakterystyka borówki Pink Lemonade

Borówka Pink Lemonade powstała ze skrzyżowania borówki wysokiej (Vaccinium corymbosum) z borówką rózgowatą (Vaccinium Ashei).

Krzewy mają zwarty, wzniesiony i ładny pokrój. Osiągają około 1,5 m wysokości i 1,5 m szerokości. Posiadają zielone, błyszczące i lancetowate liście (cieńsze od borówki amerykańskiej), przebarwiające się jesienią na żółty, a następnie czerwono-pomarańczowy kolor. Krzewy późno zrzucają liście, dlatego długo wyglądają atrakcyjnie. Zdarza się, że liście pozostają na nich nawet podczas śnieżnych zim.

Pink Lemonade kwitnie w maju, białymi, dzwonkowatymi, miododajnymi kwiatami przyciągając do ogrodu owady zapylające. Dosyć późno owocuje, bo od sierpnia do września/października (zależy to od przebiegu warunków pogodowych). Owoce dojrzewają nierównomiernie, choć nawet te nie w pełni dojrzałe są smaczne. W miarę wzrostu krzewy owocują coraz obficiej.

Krzewy są samopylne, jednak posadzenie obok zapylacza może zwiększyć plony (niestety nie znalazłam na naszym rynku). Moim zdaniem warto posadzić obok drugi krzew Pink Lemonade.

Różowe jagody średniej wielkości są twarde i dosyć słodkie o nieco egzotycznym, cytrusowym smaku. Są bardzo dekoracyjne i doskonale nadają się do deserów.

Stanowisko dla Pink Lemonade

Pink Lemonade lubi stanowiska słoneczne, osłonięte od zimnych wiatrów i bez zastoisk mrozowych. Jedne źródła podają, że jest mrozoodporna, a inne, że kiepsko znosi polskie zimy. W moim ogrodzie na Podkarpaciu, póki co radzi sobie bardzo dobrze. Rok temu kwiaty przemarzły po wiosennych przymrozkach, ale pomimo tego krzew zaowocował. W tym roku owoców było zdecydowanie więcej. Myślę, że młode okazy warto chronić kopczykiem z kory i zimową agrowłókniną (także podczas wiosennych przymrozków).

Przygotowanie podłoża i sadzenie

Jedną z najważniejszych rzeczy w uprawie borówki jest przygotowanie gleby. Należy zapewnić jej kwaśne, dobrze przepuszczalne i stale umiarkowanie wilgotne podłoże, gdyż w okresie wegetacji borówka ma duże zapotrzebowanie na wodę. Gleba nie powinna być ciężka, zbita i okresowo zalewana. Jeśli nie mamy naturalnie kwaśnej gleby, przygotowanie dobrego podłoża będzie kluczem do sukcesu w uprawie borówki.

W tym celu do dołka o szerokości około 60 cm i głębokości 40 cm wsypujemy mieszaninę kwaśnego torfu, piasku i dobrej ziemi ogrodowej. Możemy użyć także kompostu, przekompostowanych trocin, igieł i szyszek.

Krzewy sadzimy w rozstawie 1-1,5 m w rzędzie i 1,5-2 m pomiędzy rzędami. Ze względu na bardziej zwarty pokrój możemy ją posadzić nieco gęściej niż borówkę wysoką.

Sadzonki podlewamy obficie i ściółkujemy korą drzew iglastych, przekompostowanymi trocinami, igliwiem czy zrębkami. Pod ściółkę warto wyłożyć grube kartony, które ograniczą wzrost chwastów.

Pink Lemonade kupioną w donicy możemy sadzić od wiosny do jesieni. Kupując sadzonki wiosną, upewnijmy się, czy w szkółce pędy nie przemarzły i są zdrowe.

Pielęgnacja borówki Pink Lemonade

Pielęgnacja polega na odchwaszczaniu gleby dookoła krzewu. Należy to robić ostrożnie, najlepiej ręcznie usuwając chwasty ze względu na płytki system korzeniowy i możliwość jego uszkodzenia.

Warto ściółkować glebę dookoła krzewu i podlewać regularnie podczas upałów (a zwłaszcza podczas kwitnienia i zawiązywania owoców).

Cięcie krzewów borówki

Pink Lemonade, podobnie jak borówka wysoka owocuje na młodych pędach. Dlatego już uformowane krzewy warto corocznie przycinać, usuwając stare (4-5 letnie), słabo owocujące pędy. Robimy to około lutego w słoneczny, suchy i najlepiej bezmroźny dzień. Usuwamy również chore, połamane i krzyżujące się pędy, aby zapewnić większy dostęp światła do środka krzewu. W porównaniu do borówki wysokiej Pink Lemonade wydaje się mniej wymagająca pod względem cięcia.

Nawożenie borówki

Jeśli chodzi o nawożenie to robimy to tak samo jak przy borówce wysokiej, od wiosny do jesieni (po owocowaniu), najlepiej dedykowanymi nawozami ekologicznymi. Czytajmy uważnie zalecenia na opakowaniu, aby nie przenawozić krzewów. Można je również podsypywać kompostem i podlewać gnojówką z pokrzywy, czy mniszka lekarskiego (1:10).

Jeśli nasze borówki słabo rosną, należy w pierwszej kolejności sprawdzić pH podłoża (powinno mieć pH 3,5-5). Aby zakwasić podłoże, zaleca się dosypywanie kwaśnego torfu, przekompostowanego igliwia, kory i szyszek. Do zakwaszania można wiosną użyć nawozów mineralnych np. siarczanu amonu lub potasu (1 łyżka nawozu/5 litrów wody). Warto również ograniczyć podlewanie twardą wodą ze studni czy z sieci i częściej podlewać deszczówką o obojętnym pH.

Borówka Pink Lemonade w donicy

Niektóre źródła podają, że Pink Lemonade nadaje się do uprawy także w donicy. Myślę, że jak nie mamy możliwości posadzenia jej do gruntu na słonecznym stanowisku, możemy spróbować uprawiać ją w dużej donicy (ok. 35-40 litrów). Warto wtedy posadzić obok niej drugi krzew dla lepszego zawiązywania owoców. W donicy będzie prawdopodobnie rosła wolniej, ale prędzej czy później trzeba ją będzie posadzić do ziemi. Tym bardziej że borówki potrzebują sporą ilość wody, co może być problemem zwłaszcza na słonecznym tarasie.

Masz jakieś doświadczenia w uprawie borówki pink Lemonade w ogrodzie albo w donicy? Podzielisz się w komentarzu?

P.S Jeżeli wolisz tradycyjną borówkę amerykańską, zapraszam do tego wpisu: “Borówka amerykańska – superowoc w Twoim ogrodzie”.

Udostępnij jeśli się podobało :)

1 thoughts on “Różowa borówka “Pink Lemonade” – uprawa w ogrodzie”

  1. U mnie Pink Lemonade kiepsko sobie radzi, ale to głównie ze względu na lokalizacje i stanowisko. Jest ona delikatna i późno kończy wegetacje więc ma mniejszą odporność. Spróbuję zapewnić jej lepsze warunki i okryć na zimę – może coś jeszcze więcej z niej będzie. Jeśli nie to przynajmniej będzie odciągać osy od winorośli.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.