Sałata rzymska Little Gem

Sałata rzymska Little Gem to moja ulubiona sałata. Mam ją w warzywniku od 3 lat i nigdy mnie nie zawiodła. Dlatego chciałam podzielić się z Wami kilkoma informacjami na temat jej uprawy.

Krótka charakterystyka sałaty rzymskiej Little Gem

Little Gem to wczesna odmiana sałaty rzymskiej (Lactuca sativa var. longifolia) o zwartym, podłużnym pokroju, osiągająca do 20cm wysokości i ok. 15 cm szerokości.
Tworzy niewielkie, wzniesione ku górze główki mięsistych, ciemnozielonych, fałdowanych liści o słodkim i delikatnym smaku.

Warunki uprawy, nawożenie, choroby i szkodniki

Sałata Little Gem dobrze rośnie na glebie lekkiej, próchnicznej (pH od lekko kwaśnego do lekko zasadowego) o umiarkowanej wilgotności. Lubi słoneczne, osłonięte od silnego wiatru stanowisko, ale poradzi sobie także w miejscu lekko ocienionym (zwłaszcza podczas upałów).
Nadaje się do uprawy w gruncie i pod osłonami, a także do donic i skrzynek.

Podobnie jak inne sałaty, lepiej rośnie w podłożu z domieszką kompostu lub obornika (należy go dodać jesienią poprzedniego roku). Jeśli nie mamy dostępu do kompostu lub obornika, wiosną przed sianiem/sadzeniem podłoże możemy zasilić ekologicznym nawozem do warzyw.

Little Gem jest odporna na choroby i szkodniki. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt intensywne podlewanie (zwłaszcza przy dużym zagęszczeniu) sprzyja chorobom grzybowym. W czasie upałów (silnego nasłonecznienia) należy unikać polewania liści sałaty wodą.
Jedynymi szkodnikami, jakie zauważyłam we własnej uprawie były ślimaki, które niestety ją uwielbiają.
W czerwcu/lipcu, kiedy dzień jest już bardzo długi, sałata wybija w pędy kwiatostanowe, dlatego warto ją siać wczesną wiosną jak większość sałat.

Uprawa w donicach/skrzynkach

Little Gem możemy uprawiać w donicach i skrzynkach na tarasie lub balkonie. Możemy zrobić rozsadę lub wysiać nasiona wprost do pojemników. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, lekko wilgotne. Sałatę w donicy regularnie podlewamy z uwagi na szybkie wysychanie podłoża (zwłaszcza, jeśli rośnie w pełnym słońcu). Donice postawmy w słonecznym lub lekko ocienionym, osłoniętym od wiatru miejscu.

Kiedy i jak wysiewać sałatę rzymską Little Gem?

Little Gem możemy uprawiać z rozsady lub siewu bezpośrednio do gruntu.

Nasiona na rozsadę wysiewamy od połowy lutego do połowy kwietnia. Podłoże powinno być lekkie, dlatego warto dosypać piasku lub perlitu.
Little Gem możemy wysiewać jak inne sałaty luzem do tacki wysiewowej lub większego pojemnika (np. po lodach) na głębokość 0,5-1 cm. Po wysianiu podłoże delikatnie zraszamy wodą, aby nie wypłukać nasion. Suche podłoże warto zwilżyć także przed wysianiem nasion. Pojemnik stawiamy w ciepłym miejscu (20-22 stopnie) do momentu skiełkowania nasion. Jak tylko skiełkują, przestawiamy do chłodniejszego, ale jasnego pomieszczenia, żeby siewki nie zaczęły się wyciągać (robią się wtedy długie i wiotkie).
Po pokazaniu się 1-2 liści właściwych pojedyncze rośliny pikujemy do małych doniczek, kubeczków lub do multipatet (wielodoniczek) i podlewamy. Możemy je wtedy wynieść do szklarni lub tunelu, gdzie jest dużo więcej słońca, pamiętając o zabezpieczeniu przed mrozem.
Jeśli mamy na tyle miejsca, możemy od razu wysiać sałatę do wielodoniczek po jednym nasionku do każdej komórki.
Rozsadę na miejsce stałe wysadzamy od końca marca do maja w rozstawie około 20 cm na głębokość, na jakiej rosła do tej pory w doniczkach.
Sałatę wysadzoną do gruntu warto zabezpieczyć przed przymrozkami i silnym wiatrem białą agrowłókniną.

Bezpośrednio do gruntu Little Gem siejemy od marca do maja. Pamiętajmy o zabezpieczeniu młodych siewek przed ślimakami.

Żeby zapewnić sobie stałe zbiory, warto wysiać sałatę dwa lub trzy razy w odstępach 3- 4 tygodni.

Zbiór sałaty

Little Gem zbieramy od maja do lipca, najlepiej obrywając sukcesywnie zewnętrzne liście. Można także zebrać całe główki, ale wtedy liście nie będą odrastać. Pierwszych zbiorów możemy oczekiwać już po 4-5 tygodniach od wschodów, w zależności od warunków pogodowych.

Zbiór własnych nasion

Jeśli sałata zaczęła wybijać w pęd kwiatostanowy, jeśli tylko mamy miejsce, polecam pozostawić ją na grządce lub w donicy (wystarczy 1 sztuka). Około lipca zakwitnie jasnożółtymi, drobnymi, lekko pachnącymi kwiatami, które zmienią się w puszyste baldachy małych latawców. Sam pęd kwiatostanowy jest bardzo wysoki (ok.80cm) i obrośnięty dookoła liśćmi, które jednak są gorzkawe w smaku (raczej nie nadają się do jedzenia).

Nasionami są niełupki posiadające puszyste końcówki (podobnie jak latawce).

Zastosowanie w kuchni

Ze względu na kruche i słodkie liście, Little Gem idealnie nadaje się do kanapek i sałatek, a także dekoracji potraw. Całe główki, po przekrojeniu można także grillować.

Jeśli nie uprawialiście jeszcze tej sałaty, polecam spróbować! Dostępna jest w niektórych marketach, sklepach ogrodniczych i oczywiście w sklepach on-line. Nie zajmuje dużo miejsca i nie jest trudna w uprawie.

Jeśli macie doświadczenie w uprawie Little Gem podzielcie się z innymi w komentarzu 🙂

Pozdrawiam, Kasia

Zobacz jeszcze inne artykuły w kategorii Warzywnik

Udostępnij jeśli się podobało :)

6 thoughts on “Sałata rzymska Little Gem”

  1. Od kiedy poznałem Little Gem to nie potrzebuję innej sałaty. Ogólnie sałaty Rzymskie są pyszne. Co prawda sieje od groma sałat, ale Little Gem jest wyjadana w pierwszej kolejności.

  2. Przede mną dopiero 3 sezon w warzywniku, ale już wiem ze Little Gem jest najlepsza ❤️ Wytrzymuje żar z nieba podczas gdy inne sałaty mdleją. Ma ładniejszy pokroj niż inne rzymskie Np Paris Island. Po zerwaniu trzyma dość długo kruchość wiec świetnie nadaje się do bukietów sałat i do kanapek. Uwielbiam ❤️ W tym roku chcę wypróbować Rouge D Hiver czyli rzymską w kolorze.

    1. Dziękuję za podzielenie się doświadczeniami w uprawie Little Gem 🙂 Nam też najbardziej smakuje. Miałam ochotę wypróbować czerwoną, ale nie spotkałam nasion. Może w tym roku się uda. Pozdrawiam.

  3. Tej sałaty jeszcze nie widziałem! A żałuję, że nie odkryłem jej wcześniej, bo z tego co widzę na zdjęciach, ma bardzo ładne liście. Będę musiał zasadzić ją u siebie. Jakieś sugestie, gdzie mógłbym kupić nasiona, albo sadzonki?

    1. Faktycznie ma ładne liście, u mnie nadal rośnie wysadzona z rozsady w czerwcu. Nie wszędzie można dostać nasiona, ja kupuję w castoramie. Polecam wysiać nawet teraz (najlepiej w lekko ocienionym miejscu z uwagi na wysokie temperatury). Pozdrawiam 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *