Kilka porad na temat jesiennego sadzenia róż

Dziś kilka porad na temat jesiennego sadzenia róż. Jesienią, od połowy października do listopada (również wiosną) możemy sadzić sadzonki z gołym korzeniem (kopane z gruntu). Główną ich zaletą jest niższa cena. Dzięki temu możemy kupić więcej sadzonek 🙂 Jesień jest też dobrym momentem na przesadzanie róż które już rosną w naszym ogrodzie.

Jesienne sadzenie róż zaczynamy oczywiście od ulubionej czynności ogrodników czyli zakupów 🙂 Pamiętajmy aby kupować róże w dobrych szkółkach. powinny być zdrowe, z mocnym systemem korzeniowym.

Kolejnym krokiem jest wybór miejsca i przygotowanie podłoża. Dla większości odmian miejsce powinno być słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów ale przewiewne. Mocno ocienione, zbyt gorące stanowiska oraz miejsca gdzie zimą tworzą się zastoiska mrozowe nie służą uprawie róż.

Gleba powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna (nie może być podmokła ale też zbyt sucha i piaszczysta).

Etapy sadzenia róż z gołym korzeniem

1. Przekop podłoże, usuń chwasty i ich korzenie

2. Wykop dołek o głębokości 40cm i spulchnij dno. Na dnie rozłóż przekompostowany obornik (pół szpadla) i przysyp warstwą ziemi (przy braku obornika daj koniecznie rozłożony kompost lub obornik granulowany). Sprawdź na etykiecie rozstaw sadzenia (lub szerokość krzewu) i w takiej odległości sadź rośliny obok siebie.

3. Skróć pędy róż do około 20cm oraz korzenie, tak by nie podwijały się po wsadzeniu do dołka (pozostaw około 20cm).

4. Włóż rośliny do miski/ wiaderka z wodą i mocz przez kilka godzin. Można nie moczyć róż, jeżeli korzenie były wilgotne podczas transportu a rośliny nie wykazują oznak przesuszenia.

5. Wsadź sadzonkę do dołka, rozkładając równomiernie korzenie i zasyp przygotowanym podłożem, potrząsając rośliną. Miejsce okulizacji czyli miejsce skąd wyrastają pędy, powinno znaleźć się 2-3 cm pod ziemią (na glebach lżejszych, piaszczystych można posadzić głębiej, do 5cm).

6. Jeżeli gleba jest bardzo słaba, bez materii organicznej do obsypania róży użyj mieszaniny ziemi ogrodowej i ziemi z worka (uniwersalnej lub do róż).
W innym przypadku użyj ziemi ogrodowej. Nie zasypuj dołków czystą ziemią z worka. Jeżeli ziemia jest piaszczysta dodaj gliny i torfu (nie za dużo).

7. Ubij lekko ziemię wokół rośliny i podlej obficie.

8. Obsyp różę ziemią do wysokości 20cm aby ochronić ją przed mrozem i wysychaniem korzeni.

9. Przy suchej pogodzie podlewaj krzew raz w tygodniu.

Róże kupowane w pojemnikach

Róże kupowane w pojemnikach możemy sadzić prawie przez cały rok (z wyjątkiem zimy). Podobnie jak w przypadku róż z gołym korzeniem musimy przygotować stanowisko, wykopać dołek i zaprawić obornikiem.

Po wyjęciu z doniczki bryłę korzeniową należy rozluźnić. Jeżeli ziemia w doniczce jest przeschnięta, wkładamy roślinę do wiaderka z wodą na 2-3 godziny.

Róże szczepione na pniu

Przygotowanie podłoża do sadzenia róż na pniu z gołym korzeniem wygląda tak samo jak pozostałych róż, z tą różnicą, że nie skracamy korzeni.

Sadzimy je tak by miejsce szczenienia było tuż ponad ziemią. Na zimę koronę skracamy dość mocno, przyginamy do gruntu i robimy kopczyk z kory lub ziemi.

Uwagi

W dobrych szkółkach prowadzących sprzedaż przez internet wraz z różami otrzymamy instrukcję sadzenia, z którą warto się zapoznać nim zaczniemy cokolwiek robić.

Przesadzanie róż jesienią

Przy przesadzaniu również pamiętajmy o przycięciu korzeni i pędów. Podobnie jak w przypadku innych róż zróbmy kopczyk na zimę.
Nie przesadzajmy też róż w miejsce gdzie rosła inna róża.

Mimo chłodnej październikowej pogody warto już teraz zadbać o kwitnący ogród i dosadzić kolejną wymarzoną lub pierwszą różę w naszym ogrodzie.

Ja sama nie spodziewałam się, że w moim ogrodzie posadzę róże z uwagi na ich kolczaste pędy. Chmury kwiatów i pachnące płatki, z których udało mi się pierwszy raz przygotować smakołyki wynagrodziły kilka zadrapań na rękach.
O tym co przygotowałam z płatków pachnących róż pisałam w jednym z wpisów.

Kilka dni temu, przy słonecznej jeszcze pogodzie przesadziłyśmy kilka róż z ogrodu mojej siostry ( jest ich wielbicielką i ma ich na prawdę dużo). Głównie róże historyczne oraz dwie piękne wielkokwiatowe Ascot. Mam nadzieję, że przyjmą się i pięknie zakwitną latem.

Planujecie sadzenie róż jesienią? Jeśli tak dajcie znać w komentarzu jakie odmiany sobie upatrzyliście.

Słonecznej pogody do pracy w ogrodzie ☀️

Udostępnij jeśli się podobało :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *