Róża pnąca New Dawn

Róża pnąca New Dawn to jasnoróżowa, róża pnąca o dużych kwiatach i jasnozielonych liściach. W moim ogrodzie rośnie przy południowej ścianie pergoli w sąsiedztwie innej jasnoróżowej róży nieznanej odmiany, osiągając ponad dwa metry wysokości. Ma małe wymagania co do gleby i rośnie pomimo gliniastej ziemi, jaką mam w ogrodzie.

Sadzonkę tej róży kupiłam trzy lata temu w markecie, nie dając jej wiele szans na przetrwanie. Zachwyciły mnie jej porcelanowo różowe duże kwiaty i zaryzykowałam. Nie zawiodłam się, kwiaty są piękne, nawet po deszczu. Róża ta delikatnie pachnie i powtarza kwitnienie, co jest moim głównym kryterium przy wyborze odmiany.

New Dawn to zdrowa, bezproblemowa i bujnie kwitnąca od czerwca do października róża. Dorasta do 3 metrów wysokości i około 1,5 m szerokości.

W moim ogrodzie nie chorowała do tej pory, dokuczały jej jedynie mszyce, jak i pozostałym różom. Jak podają źródła, jest wrażliwa na mączniaka, dlatego podczas suchego lata należy ją podlewać.

New Dawn to stara odmiana róży (1930r.), która szybko i silnie rośnie. Jej długie i giętkie pędy łatwo dają się kształtować, dlatego doskonale nadaje się do obsadzania pergoli, łuków i kratownic. Jest łatwo dostępna w sklepach i nadaje się dla początkujących ogrodników – sprawdziłam 🙂

Po nadejściu większych przymrozków różę New Dawn warto zabezpieczyć na zimę kopczykiem z ziemi tak jak inne róże.

Wiosną przycinam najdłuższe pędy i przyginam poziomo, przywiązując do pergoli (na tyle, na ile pozwolą 😜). Wokół krzewu warto rozłożyć kompost, aby użyźnić glebę. Warto również wyściółkować glebę korą lub zrębkami, aby nie przesychała zbyt szybko, zwłaszcza podczas upalnej pogody.

Róża New Dawn – Polecam !

Miłego, słonecznego dnia 🍁☀️🍂

P.S Jeśli masz tę różę w swoim ogrodzie, zapraszam do dzielenia się uwagami na temat uprawy w komentarzu.

Udostępnij jeśli się podobało :)

2 thoughts on “Róża pnąca New Dawn”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *