Co w ogrodzie kwitnie w czerwcu?

Co kwitnie końcem wiosny i początkiem lata?

Czerwiec w ogrodzie wybucha kolorami i wszystkimi odcieniami zieleni.
W czerwcu kwitnie mój ukochany jaśminowiec. Mam dwie odmiany. Jedna to Belle Etoile o bardzo dużych czteropłatkowych kwiatach z różowym środkiem oraz pięknym, intensywnym zapachu. Druga odmian niestety nieznana (etykieta niestety nie przetrwała, a ja gapa nie zapisałam nazwy), o wzniesionym pokroju i pięknym słodkim zapachu.
Na temat uprawy jaśminowców napiszę jeszcze w osobnym wpisie, gdyż jest to krzew zasługujący na miejsce w naszych ogrodach.

Kwitnący w ogrodzie jaśminowiec Belle Etoile
Kwitnący w czerwcu jaśminowiec

Róże

Czerwcowe kwitnienie z małym opóźnieniem (ach te mszyce…), rozpoczęły róże.
W głównej rabacie z piwoniami, w pełnym słońcu, rośnie róża parkowa Elmshorn. Bardzo odporna i niezawodna obsypująca się bukiecikami małych różowych kwiatów.

Kwitnąca w czerwcu Róża Elmshorn

Niedaleko niej kwitnie różowo-morelowa róża rabatowa Garden of Roses.
Jest bardzo zdrową, kompaktową różą.

Kwiat róży odmiana Garden of Roses

Róże pnące

W mojej małej kolekcji róż, znalazły się róża pnąca Cupcake, długo kwitnąca o delikatnym zapachu i dużej ilości pięknych jasnoróżowych kwiatów. Niedaleko niej rośnie różowa róża pnąca Rosarium Uetersen, która jest niższa od pozostałych. Róża ta posiada duże, pełne i delikatnie pachnące kwiaty.

Kwitnące róże odmiany Cupcake i Rosarium Uetersen w moim ogrodzie

Przy południowej ścianie tarasu, rośnie jasnoróżowa, róża pnąca New Dawn, o pięknych, dużych i delikatnie pachnących kwiatach. New Dawn jest bardzo odporną różą, jednak tegoroczne czerwcowe przymrozki zniszczyły pąki opóźniając pierwsze kwitnienie. Obok niej na swoją kolej czeka pnąca róża Palais Royal. To prezent od siostry, która jest fanatyczką tych kwiatów. Posadzona jesienią zeszłego roku obsypała się pąkami.

Róża New Dawn w czerwcu

Róże historyczne

Wśród róż o silnym zapachu (przeznaczonych na przetwory i płatki) kwitną już, historyczna Rose de Rescht o mocno wypełnionych płatkami i cudownie pachnących kwiatach. Zrobiłam już cukier różany (pierwszy raz), i używam go do słodzenia herbaty i ciast. Obok niej historyczna Jacques Cartier i White Jacques Cartier. Delikatniejsze od innych, ciężko zniosły wiosenną pogodę. Wymagają jeszcze przycięcia, by wypuścić nowe pędy, które zakwitną w pełni w przyszłym roku.
Mam jeszcze kilka krzewów różanych, które są jeszcze w pąkach.

Kwitnące w ogrodzie róże na płatki i konfitury odmiany Rose de Rescht i Jacques Cartier

Byliny, kwiaty jednoroczne, zioła

Co jeszcze u mnie kwitnie w czerwcu? Oczywiście piwonie, irysy syberyjskie, naparstnica (dzięki, siostra!) oraz posadzone w tym roku ostróżki. Kwitnie również krwawnik (w kilku kolorach), który posiałam rok temu, łubin ogrodowy (więcej o łubinie), orliki, chaber górski, goździk brodaty, biało-różowy penstemon, kocimiętka, lawenda, szałwia lekarska, kosaćce (irysy), rojniki i funkie (hosty). Przy grządkach kwiaty pokazał rumianek, nagietek i ogórecznik, do którego zlatuje się masa pszczół i trzmieli zapylając przy okazji kwitnące ogórki.

kwiaty kwitnące w czerwcu

Krzewy owocowe

Kwitnienie rozpoczęły krzewy owocowe: jeżyna bezkolcowa i ta z kolcami oraz malinojeżyna (Buckingham Tayberry).

kwitnąca gałązka jeżyny bezkolcowej

Warzywa

W warzywniku kwitnie cukinia, choć pogoda jej nie oszczędza i posiada tylko kwiaty męskie, z których cukinii nie będzie. W skrzyni kwitną ogórki prowadzone przy sznurkach, rukola, której nie daliśmy rady przejeść, truskawki, poziomki i czosnek (związałam liście na supeł by rosły główki, a nie nasiona-tego nauczyła mnie mama). W tunelu kwitną pomidorki, ogórki, papryka i melony (ciekawe czy coś z nich będzie, długo czekały na ciepłe noce i późno ruszyły).

Co kwitnie w czerwcu a czego nie mam – jeszcze 🙂 w swoim ogrodzie?

Rośliny kwitnące w czerwcu, to m.in. głóg Paul’s Scarlet, powojnik, wiciokrzew, tawuła, serduszka okazała, jarzmianka większa, rozwar wielkokwiatowy, dyptam jesionolistny i wiele innych.

W czerwcu kwitną oczywiście kwiaty na naszych balkonach, tarasach i parapetach.
Nie jestem specjalistką w tym temacie, choć mam kilka donic (niestety mam problem z pamiętaniem o podlewaniu, czego takie kwiaty nie wybaczają).

Jedne rośliny kończą, a drugie rozpoczynają kwitnienie, zaspokajając ciekawość i zmysły. Pora cieszyć się naszą pracą. Korzystajmy z wolnej chwili, by podziwiać piękno i cieszyć się zapachem lata. A co w Waszych ogrodach, ogródkach i balkonach kwitnie w czerwcu? Napiszcie, proszę w komentarzu poniżej.

Pozdrawiam gorąco 🙂

Udostępnij jeśli się podobało :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *