Piwonie w moim ogrodzie
Już kwitną! Czekam na nie co roku. Już od marca wypatruję czerwonych główek pierwszych liści. Rosną w głównej rabacie przed domem i wraz z niebieskimi i białymi irysami syberyjskimi tworzą gęstwinę cudownie pachnących kwiatów i ciemnozielonych liści. Uroku rabacie dodają też różowe i białe łubiny, niższe szałwie w różnych kolorach oraz niezniszczalne róże odmiany Elmshorn.
Piwonie to jedne z kwiatów mojego dzieciństwa, dlatego mam do nich sentyment i musiałam je mieć u siebie. Posadzone 4 lata temu pochodzą z maminego ogrodu (z kilkunastoletnich okazów).
Stanowisko dla piwonii w ogrodzie
Piwonie wymagają stanowiska słonecznego lub lekko ocienionego oraz żyznej i przepuszczalnej gleby o neutralnym pH. Gleba nie może być zbyt wilgotna, gdyż wtedy mogą chorować.
Karpy piwonii są mrozoodporne, lecz młode okazy warto okryć na zimę np. stroiszem. Młode pędy i pąki mogą przemarznąć, dlatego w moim ogrodzie rosną w miejscu osłoniętym od wiatru (również z uwagi na kruche pędy), a w razie dużych przymrozków okrywam je ogrowłókniną.
W zależności od odmiany i warunków piwonia kwitnie od końca maja do końca czerwca. U mnie najczęściej jest to pierwsza połowa czerwca.
Piwonię można sadzić pojedynczo lub w grupie po kilka sztuk. Rabatę warto uzupełnić cebulami wiosennych kwiatów i innymi bylinami, aby była atrakcyjna przez cały sezon.
Kiedy sadzić piwonie?
Piwonię najlepiej sadzić wiosną od marca do maja lub wczesną jesienią przed nadejściem mrozów (aby miała szansę się ukorzenić na nowym stanowisku). Piwonię kupioną w donicy możemy sadzić od wiosny do jesieni.
Zakupioną w sklepie karpę piwonii umieszczamy w dołku zaprawionym obornikiem np.granulowanym, zasypujemy żyzną ziemią ogrodową (max. 5 cm nad karpą), a następnie podlewamy. Jeśli wiosną kupimy karpę z pędami, po wsadzeniu na miejsce stałe należy je okrywać na noc, chroniąc przed przymrozkami.
Nawożenie i pielęgnacja piwonii
Piwonie nawożę wiosną lub jesienią, dodając świeżego kompostu lub przekompostowany obornik (jesienią). Można również stosować nawozy do roślin kwitnących zawierające mało azotu a dużo potasu i fosforu.
W czasie kwitnienia warto zaopatrzyć się w podpory, gdyż pędy z kwiatami lubią się pokładać zwłaszcza po deszczu. Przekwitnięte kwiatostany piwonii usuwam, robiąc miejsce dla nowych pąków i nie dopuszczając do zawiązywania nasion. Liście usuwam sukcesywnie w miarę zasychania. Całkowicie usuwam je dopiero jesienią, gdyż długo wypełniają rabatę zielenią.
Glebę pod piwoniami warto okryć kompostem, ściółką z kory lub zrębkami.
Rozmnażanie piwonii/dzielenie karpy
Piwonie rosnące w ogrodzie łatwo możemy rozmnożyć przez podział karpy, w terminie od drugiej połowy sierpnia do października (najlepiej w sierpniu, kiedy są już w stanie spoczynku) w pochmurny i wilgotny dzień. Karpa powinna być około 3-4-letnia. Warto to zrobić, kiedy nasza piwonia pomimo starań nie kwitnie lub choruje.
Po obkopaniu szpadlem karpę delikatnie wyjmujemy z dołka. Następnie przycinamy liście 5 cm nad pąkami i płuczemy w wodzie, by odsłonić oczka. Karpę tniemy ostrym nożem i delikatnie dzielimy rękami na około 15 cm części. Przycinamy nieco korzenie i czyścimy sadzonki z martwych części. Następnie pozostawiamy w cieniu do wyschnięcia. Sadzonki możemy zaprawiać nadmanganianem potasu (mocząc w roztworze) lub węglem drzewnym, aby zapobiec chorobom grzybowym.
Sadzimy je w dołek zaprawiony granulowanym lub przekompostowanym obornikiem. Zamiast obornika można użyć kompostu. Jeśli posiadamy świeży obornik, należy go najpierw przesypać warstwą ziemi, aby bulwy nie miały z nim bezpośrednio kontaktu. Karpę przykrywamy około 5 cm warstwą ziemi. Na zimę okrywamy przed mrozem. Sadzonki piwonii w kolejnym roku słabo kwitną lub wcale (potrzebują trochę czasu, by się przyjąć).
Czy piwonie należy przycinać?
Po przekwitnięciu wycinamy kwiatostany, aby nie zawiązywały nasion, co może osłabić roślinę. Od lipca do jesieni skracamy także liście jeśli zaczynają robić się brzydkie (nie wycinamy całkowicie). Jesienią możemy wyciąć liście piwonii przy ziemi.
Piwonie rosnące w ogrodzie mają w sobie wiele uroku. Ich czerwonawe wiosenne pędy, jak i pączki są zapowiedzią pięknych i cudownie pachnących kwiatów.
Zdobią nie tylko ogród, ale również dom. Można z nich tworzyć wspaniałe bukiety, również ślubne. Dlatego na stałe zostaną w moim ogrodzie 🥰.
Masz sprawdzone sposoby na pięknie kwitnące piwonie? Podziel się w komentarzu 👍🌺
wyglądają przepięknie! cudny ogródek kwiatowy! Ja też kocham piwonie 🙂
Dziękuję za miłe słowa 🙂 Już niedługo znowu będziemy cieszyć się piwoniami. Uwielbiam ich zapach. Brakuje mi już kwiatów w ogrodzie. Pozdrawiam 🙂