Wysiew pomidorów krok po kroku

Marzec to doskonały moment na wysiew nasion wielu warzyw, w tym również naszych ulubionych pomidorów 🍅. W tym wpisie przeprowadzę Was krok po kroku przez wysiew pomidorów, aby każdemu amatorowi tego pysznego owocu się udało. To nic trudnego, a satysfakcja gwarantowana 😉

1. Dobór odpowiednich nasion pomidorów

Nasiona pomidorów możemy zakupić w każdym sklepie ogrodniczym, supermarkecie, markecie budowlanym, a nawet w osiedlowym sklepiku na początku sezonu. Możemy je również otrzymać w ramach sąsiedzkiej wymiany lub samodzielnie pozyskać z owoców. Nie chcąc ryzykować lub eksperymentować, na początek wybierzmy nasiona sprawdzonych firm nasiennych.

W zależności od dostępności miejsca w ogrodzie, na tarasie czy balkonie wybierzmy odmiany przystosowane do właśnie tych warunków. Na początek warto wybrać niskie odmiany koktajlowe lub dwarfy (karłowe, głównie do sadzenia w donicach), które są łatwe w uprawie. Jeśli mamy szklarnię lub tunel wybierzmy odmiany wysokie do prowadzenia przy sznurkach. Jeśli pod uprawę pomidorów przeznaczamy miejsce w warzywniku, wybierzmy odmiany do uprawy w gruncie (do prowadzenia przy palikach).
Dla lubiących eksperymenty, w sklepach internetowych jest ogromny wybór polskich i zagranicznych odmian o owocach czerwonych, pomarańczowych, żółtych, zielonych, indygo oraz prawie czarnych.


Zawsze czytajmy opis i wymagania odmiany na opakowaniu lub poszukajmy informacji w internecie. Niektóre odmiany lepiej udadzą się w uprawie w gruncie, inne będą potrzebowały osłon (tunelu lub szklarni). Ma to związek w odpornością krzewów na niskie lub wysokie temperatury, suszę i choroby, dlatego lepiej wcześniej to sprawdzić.

Na opakowaniu nasion warto sprawdzić termin przydatności oraz informację czy nasiona są zaprawiane (staram się takich nasion nie używać, jeśli to niekonieczne).

W sprzedaży są także nasiona otoczkowane. Otoczka taka składa się przeważnie z gliny, torfu i dolomitu i poprzez zwiększenie objętości nasion ułatwia ich wysiew. Czasem jednak może zawierać inne substancje, dlatego warto uważnie czytać opakowania.

2. Termin wysiewu pomidorów

Pomidory do uprawy w ogrzewanych szklarniach wysiewamy już od stycznia/lutego. Do nieogrzewanych tuneli i do gruntu nasiona możemy wysiewać od marca do kwietnia. Wtedy też siewki mają lepsze warunki świetlne i szybciej rosną. Przy wcześniejszym siewie konieczne jest doświetlanie rozsady. Od wysiania nasion do uzyskania gotowej rozsady potrzeba 6-8 tygodni.

3. Podłoże do wysiewu pomidorów

Podłoże do wysiewu pomidorów powinno być lekkie i przepuszczalne, podobnie jak do wysiewu papryki. Może to być własnoręcznie zrobiona mieszanka, gotowe podłoże do wysiewów lub dobra ziemia uniwersalna. Więcej o podłożu do wysiewu nasion znajdziesz we wpisie “Jaką ziemię do siewu i pikowania wybrać?”

Pamiętajmy, aby podłoże nie było zimne (powinno mieć temperaturę pokojową).

4. Doniczki, pojemniki, paletki do wysiewu nasion

Nasiona pomidorów możemy wysiewać rzutowo do pojemników np. po lodach, małych doniczek, kubeczków, pojedynczo do paletek (ok. 4x4cm) lub od razu do większych doniczek (np. P9). Im mniej ziemi będą miały, tym szybciej trzeba będzie je przepikować. Z drugiej strony przy dużej ilości odmian szybko zabraknie nam miejsca na parapetach.
Nasiona wysiane rzutowo do pojemników (pamiętajmy o otworach) lub małych paletek, po wyrośnięciu pary liści właściwych wymagają przepikowania do większych doniczek.

Oprócz pojemników przygotujmy kawałek folii lub szybę do nakrycia wysiewów, co zmniejszy parowanie wody z podłoża i zapobiegnie jego wysychaniu.

5. Warunki dla dobrego kiełkowania nasion pomidorów

Nasiona pomidorów najszybciej kiełkują w temperaturze 22-25oC, bo już po 3-6 dniach. Niższa temperatura opóźnia ich kiełkowanie. Powinniśmy również pamiętać o stale wilgotnym (ale nie przelanym) podłożu.

6. Podkiełkowywanie i zaprawianie nasion

Nasiona pomidorów, podobnie jak papryki warto przed wysianiem podkiełkować na płatkach kosmetycznych lub ligninie. Wyłożone na wilgotne waciki nasiona, wkładamy do pojemnika lub na talerzyk i nakrywamy folią, ustawiając w stale ciepłym miejscu. Pilnujemy, żeby nie wyschły !
Po skiełkowaniu pincetą lub palcami przenosimy nasiona do pojemników, lub doniczek z ziemią.

Odnośnie zaprawiania nie uważam, żeby to było konieczne, dlatego staram się nie kupować takich nasion. Jeśli nasiona pochodzą z niewiadomego źródła, można namoczyć je w roztworze nadmanganianu potasu, wody utlenionej lub użyć mączki bazaltowej.

7. Kiedy pikować siewki pomidorów?

Po około 3 tygodniach, siewki pomidorów należy przepikować. Robimy to kiedy roślinki mają parę liści właściwych (i parę liścieni). Trzymając za listki, roślinę podważamy patyczkiem i delikatnie wyjmujemy. Wkładamy do doniczki z ziemią nieco głębiej niż rosła do tej pory i obsypujemy ziemią. Jeśli siewki są wybiegnięte spokojnie możemy je wsadzić, aż po liścienie. Podlewamy podłoże, nie zraszając liści. Pamiętajmy o wcześniejszym oznaczeniu doniczki nazwą odmiany.

Przepikowane siewki należy trzymać blisko światła i w razie potrzeby obracać doniczki. Zmniejszymy tym wybieganie rozsady.
Można je również trzymać w różnych szklarenkach, gdzie mają cieplej i nie grożą im przeciągi, a także koty 😼 (to tak z własnego doświadczenia). Szklarenki jednak należy regularne wietrzyć, żeby nie dopuścić do gnicia młodych roślin.
W trakcie ciepłych dni, większe sadzonki, możemy wystawiać na osłonięty parapet lub taras, jednak z dala od palącego słońca.

Regularnie sprawdzajmy wilgotność i stan zdrowia roślin. W razie jakichkolwiek oznak niedoborów lub chorób poszukajmy informacji na ten temat, aby w porę zareagować. W razie potrzeby większe rozsady możemy zasilić ekologicznym nawozem do pomidorów lub biohumusem. Uważajmy jednak by nie przesadzić z nawożeniem, gdyż rozsady mogą być wtedy zbyt wybujałe i wiotkie.

Wysiew pomidorów krok po kroku

  • Podkiełkuj nasiona na wilgotnych wacikach w temperaturze 23-26oC (jeśli chcesz, omiń ten krok)
  • Oznacz doniczki etykietami, wpisując odmianę i termin siewu
  • Wysiej skiełkowane nasiona do pojemników/doniczek z ziemią na głębokość 0,5-1 cm
  • Lekko przysyp ziemią i dociśnij
  • Podlej delikatnie letnią wodą (użyj spryskiwacza)
  • Nakryj wysiewy folią lub szybą
  • Ustaw pojemniki w ciepłym miejscu
  • W razie potrzeby zroś wodą (ale nie przelewaj!)
  • Po pokazaniu się siewek ściągnij folię i wystaw je do światła
  • Pilnuj wilgotności podłoża i temperatury 18-22oC
  • Po ukazaniu się pary liści właściwych (przy siewie do pojemników lub małych paletek) przepikuj siewki do większych doniczek. Mogą to być kubeczki 200 ml lub od razu większe doniczki np. P9. Przy mniejszych doniczkach/kubeczkach, trzeba będzie je za jakiś czas ponownie przesadzić do większych.

Wiem, że miała to być krótka instrukcja, ale nie martw się. W praktyce pójdzie znacznie szybciej. A satysfakcja z pomidorów, wyhodowanych od nasionka do pysznego owocu, nie do opisania.

Życzę wszystkim udanych wysiewów i pięknych pomidorków owoc pomidora z ogrodu

P.S Jeśli potrzebujesz pomysłów na proste i tanie znaczniki do roślin, zajrzyj do wpisu “Znaczniki do roślin DIY czyli zrób to sam”


Udostępnij jeśli się podobało :)

2 thoughts on “Wysiew pomidorów krok po kroku”

  1. Niesamowicie przydatny wpis na temat uprawy pomidora krok po kroku! Szczegółowe instrukcje i praktyczne wskazówki naprawdę ułatwiły mi zrozumienie procesu uprawy pomidorów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *