Znaczniki do roślin. DIY – czyli zrób to sam

Dziś na blogu temat znaczników, etykiet, zawieszek, tagów do roślin. Wersja DIY, czyli zrób to sam.

Przed nami zima. Dla ogrodników czas odpoczynku od prac w ogrodzie i dobry moment na planowanie prac na przyszły sezon. Warto wykorzystać długie wieczory na zorganizowanie narzędzi i ułatwienie sobie pracy, kiedy nadejdzie pora siania.

Mam dla Was kilka pomysłów, które ułatwią oznaczanie wysiewów, a także tego, co już posadziliście. Zapraszam do lektury.

Znaczniki do roślin z drewnianych spinaczy do prania

Idealne do doniczek z ziołami 🙂 Wystarczy marker i gotowe.

Znaczniki z korków do wina i patyczków do szaszłyków

Prosty sposób na znaczniki do roślin. Jeden z wielu sposobów na wykorzystanie korków po winie 🙂 Na patyczek nabijamy korek, podpisujemy markerem i wbijamy do doniczki.

Plastikowe łyżeczki (lub inne sztućce)

Do oznaczania wysiewów i rozsad nadadzą się łyżeczki z jogurtów (jak na zdjęciu) oraz sztućce plastikowe, które zostały nam po gotowych daniach kupionych w sklepie (najlepiej łyżki i noże, które mają dużą powierzchnię do pisania).

Znaczniki z plastikowych pojemników

Do oznaczania wysiewów możemy wykorzystać plastikowe kubki po jogurtach lub śmietanie. Odcinamy nożykiem lub nożyczkami górny brzeg a resztę tniemy na paski. Podpisujemy markerem.

Stara drewniana łyżka

Jako znacznik na grządce możemy wykorzystać starą drewnianą łyżkę. Malujemy ją dwukrotnie farbą i po wyschnięciu opisujemy markerem.

Znaczniki z patyczków/szpatułek laryngologicznych (lub kosmetycznych do nakładania wosku)

Na ich drewnianej powierzchni możemy pisać ołówkiem lub pomalować je farbą tablicową i opisać kredą. Są tanie. Możemy je kupić w każdej aptece w cenie kilku złotych za 100 sztuk.

Drewniane mieszadełka do napojów

Są z reguły wąskie i trudno zmieścić na nich długą nazwę, ale za to łatwo je umieścić w ziemi.

Mieszadełka do farb

Czasami wraz z farbami otrzymujemy drewniane mieszadła (do kupienia także w internecie). Można je pomalować i znacznik na grządkę lub do skrzyni gotowy.

Znaczniki z wykałaczek, papieru i taśmy klejącej

Można użyć do tego malarskiej taśmy papierowej lub kolorowej taśmy ozdobnej, na której umieścimy napis. Nazwę możemy także wydrukować na kartce papieru, wyciąć, zakleić taśmą z dwóch stron, doklejając wykałaczkę.

Aluminiowe wieczka po śmietanie lub jogurcie

Aluminiowe wieczka po jogurcie łatwo można złożyć i opisać długopisem (najlepiej takim niepiszącym 😉), a następnie owinąć wokół patyczka lub po prostu umieścić w doniczce.

Papierowe etykietki/zawieszki

Małe kartoniki do podpisywania prezentów przyklejamy klejem do wykałaczek lub patyczków do szaszłyków.

Znaczniki z drewienek/klinów do usztywniania podobrazi (blejtramów)

Dostajemy je zazwyczaj w komplecie z blejtramem, choć nie zawsze wykorzystujemy. Są to małe kawałki drewna, które możemy opisać i wetknąć do doniczki.

Kamyki otoczaki jako znaczniki do roślin

Niewielkie otoczaki można opisać markerem (np. olejowym) nazwą posadzonej rośliny. Wcześniej można pomalować je farbą tablicową. Przed umieszczeniem kamyków na grządce (na zewnątrz) warto pomalować je lakierem do drewna/metalu, dzięki czemu na dłużej zachowamy napis.

W sklepach ogrodniczych mamy do wyboru wiele akcesoriów ogrodniczych w tym znaczniki do roślin z różnych materiałów. Do wyboru mamy znaczniki plastikowe, znaczniki bambusowe, ze sklejki drewnianej, miedziane i metalowe. Plastikowe tabliczki do roślin (np.takie) mają swoje zalety np. to, że posłużą nam przez wiele sezonów. Napisy wykonane markerem łatwo zmyć zmywaczem do paznokci.

Ja polecam wykorzystać to co mamy pod ręką w domu i ogrodzie. Przy dużej ilości wysianych roślin zaoszczędzimy na inne ogrodowe zachcianki.

A Wy jak sobie radzicie, opisując wysiane lub posadzone rośliny? Napiszcie w komentarzu 👍

Pozdrawiam 🙂

Udostępnij jeśli się podobało :)

2 thoughts on “Znaczniki do roślin. DIY – czyli zrób to sam”

  1. Bardzo mi się podobają te pomysly nawet teraz ich wykorzystam do oznaczania nowo zakupionych kwiatów doniczkowych a których nazwy trudno mi zapamietac

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *