...

Rozsada papryki – jak zrobić?

Mamy początek nowego roku, a zarazem początek nowego sezonu ogrodowego. Najwyższa pora, aby pomyśleć o produkcji własnej rozsady papryki słodkiej i ostrej. W tym wpisie chciałam przedstawić Wam podstawową wiedzę o tym jak wyprodukować własną rozsadę papryki od nasionka do gotowej sadzonki.

Kiedy siać paprykę na rozsadę?

Paprykę ostrą możemy zacząć wysiewać już od połowy stycznia słodką od lutego. Jeśli macie warunki do wczesnej uprawy (miejsce i lampy do doświetlania lub mieszkacie w cieplejszej części kraju) możecie wysiać paprykę w styczniu. Ja od kilku lat pierwsze nasiona wykładam na waciki (podkiełkowuje) od ostatnich dni stycznia do połowy lutego. Aby owoce zdążyły dojrzeć, paprykę najlepiej wysiać do końca lutego, ostatecznie początkiem marca. Rozsadę papryki wysadzam do tunelu foliowego razem z pomidorami oraz do skrzyń w warzywniku po wiosennych przymrozkach.

Jak zebrać nasiona z papryki?

Zakupioną paprykę przekrawamy na pół i wyjmujemy nasiona. Rozkładamy je luzem na talerzyku i pozostawiamy na kilka dni w suchym pomieszczeniu. Po wyschnięciu nasiona pakujemy do papierowych torebek, które podpisujemy nazwą odmiany i datą zbioru.

Nasiona możemy także wysiać bezpośrednio po wyjęciu z owocu.

Jak siać paprykę?

1.Podkiełkowywanie nasion

Ogólnie nasiona papryki mają wysoką zdolność kiełkowania i z większości z nich udaje się wyhodować rozsadę. Kiełkują jednak nierównomiernie i czasem dosyć długo. Bardzo dobrze kiełkują nasiona wyciągnięte i wysiane bezpośrednio z owocu, dlatego często poluję na ciekawe odmiany papryk w marketach.
Wcześniejsze podkiełkowanie nie jest konieczne dla prawidłowej produkcji rozsady, jednak znacznie przyśpiesza kiełkowanie nasion nie tylko papryki. Zdarza się również tak, że nasiona są stare i nie skiełkują w ogóle, a my będziemy czekać, zamiast wysiać kolejną partię.

Ja polecam podkiełkowywać nasiona na płatkach kosmetycznych lub ligninie (albo ręczniku papierowym). W tym celu najpierw opisuję wacik długopisem, a następnie zwilżam dobrze przegotowaną, ciepłą wodą. Wykładam nasiona, przykrywam od góry drugim zwilżonym płatkiem i wkładam do plastikowego pojemnika. Pilnuję, aby waciki nie wyschły i trzymam je w ciepłym miejscu. Papryka do skiełkowania potrzebuje temperatury 22-240C. Po kilku do kilkunastu dni pokazują się małe kiełki i wtedy powinniśmy wysiać nasiona do podłoża w doniczce.

2.Przygotowanie podłoża do siewu papryki

Podłoże do siewu papryki powinno być lekkie i przewiewne. W żadnym wypadku ciężkie i zbite. Możemy użyć specjalnego podłoża do siewu dostępnego w sklepach lub samemu przygotować mieszankę. Dla rozluźnienia do podłoża warto dodać perlit.

O tym, jakie podłoże do siewu nasion wybrać pisałam w osobnym wpisie “Jaką ziemię do siewu i pikowania wybrać? .

3.Do jakich doniczek wysiewać nasiona papryki?

Nasiona papryki możemy wysiewać rzutowo do większych pojemników (np. litrowych po lodach), w odstępach około 1-2 cm lub pojedynczo do multiplatów (wielkość ok. 4x4cm). Nasiona możemy również siać bezpośrednio do większych doniczek, jednak ta metoda wymaga więcej miejsca na parapecie.

Po skiełkowaniu nasiona delikatnie przenosimy do otworów w przygotowanym podłożu (głębokość około 0,5 – 1 cm) i lekko zakrywając ziemią, ubijamy. Delikatnie zraszamy letnią wodą, aby nie wypłukać nasion. Wysiewy warto nakryć (np. folią)w początkowej fazie, aby podłoże nie wysychało.

Po pokazaniu się siewek, doniczki natychmiast ustawiamy na słonecznym stanowisku lub w przypadku jego braku doświetlamy lampami. Papryka bardzo lubi słońce. Stawiając skiełkowane roślinki na parapecie, pamiętajmy, aby brzeg pojemnika był nie niżej niż górna krawędź ramy okna (aby nie zacieniać). Podkładając coś pod paletkę lub pojemnik, warto pochylić rozsady w stronę światła. Dzięki temu unikniemy wybiegania siewek. Po wzejściu nasion powinniśmy utrzymywać temperaturę w dzień około 20-240C, nocą ok. 18oC. Cały czas pamiętamy o zraszaniu gleby, aby siewki nie zwiędły.

Jeśli używamy plastikowych szklarenek, pamiętajmy o regularnym wietrzeniu rozsady.

Pikowanie papryki – kiedy i jak to zrobić?

Po pojawieniu się pierwszych liści właściwych rośliny pikujemy pojedynczo do większych doniczek o średnicy 9 cm lub kubeczków po małych jogurtach (ok. 200 ml) jeśli mamy mało miejsca na parapecie (pamiętajmy o zrobieniu otworów w dnie). W razie konieczności pikujemy ją ponownie do większych doniczek. Robimy to delikatnie, aby nie uszkodzić delikatnych łodyżek.

Pamiętajmy o regularnym podlewaniu/zraszaniu rozsady (ale nie przelaniu), gdyż papryka ma spore wymagania wodne. Starajmy się nie podlewać młodych roślin zimną wodą.

Podłoże do uprawy rozsady powinno być zasobne w składniki pokarmowe, żyzne i przepuszczalne o lekko kwaśnym pH.

Przepikowaną rozsadę stawiamy w nasłonecznionym miejscu. W razie potrzeby obracamy doniczkę, żeby rozsada zbytnio nie wybiegała do słońca.

Czym nawozić rozsadę papryki?

Po koło miesiącu od przepikowania siewek paprykę warto zasilić ekologicznym nawozem np. biohumusem (może to być także ekologiczny nawóz do pomidorów i papryki). Należy stale obserwować liście i w miarę potrzeby reagować na braki pokarmowe w podłożu.

Kiedy wysadzać rozsadę papryki na miejsce stałe?

Tydzień przed wsadzeniem rozsad do tunelu, gruntu czy donic na balkonie nasze sadzonki musimy zacząć hartować. Wynosimy je w ciągu dnia na kilka godzin na zewnątrz w osłonięte od wiatru i silnego słońca miejsce, aby liście nie uległy poparzeniu.

Więcej informacji o hartowaniu młodych rozsad znajdziesz we wpisie “Hartowanie rozsady – co to jest i jak to zrobić?”

W miarę możliwości nie sadzimy papryki na miejscu, w którym rosła w poprzednim roku.

Papryka jest rośliną ciepłolubną i nie lubi zimna podobnie jak pomidory. Do tunelu, gruntu czy donicy sadzimy ją, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków co czasem jest realne dopiero po 20 maja. Paprykę wysadzoną do tunelu wcześniej możemy ochronić agrowłókniną, natomiast posadzoną do donic na tarasie, w miarę możliwości wnosimy na noc do pomieszczenia.

Moja rozsada papryki

Własną rozsadę papryki robię od momentu postawienia tunelu foliowego, czyli od kilku lat. Nasiona podkiełkowuję (na dekoderze TV 🤫) i sadzę do perlitu lub mieszanki ziemi do siewu z perlitem. Rozsadę w perlicie fertyguję nawozem, a tę uprawianą w glebie w miarę potrzeby zasilam ekologicznym nawozem do warzyw. Po wysadzeniu do tunelu rozsadę nawożę rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw (1:20) (przepis znajdziesz na blogu).

Rozsadę papryki wysadzam w maju wraz z rozsadą pomidorów. Niestety przy zimnych nocach trzeba dogrzewać tunel zniczami i farelką. Do ochrony bardzo dobrze sprawdzają się plastikowe klosze, na które zarzucałam agrowłókninę.

W tym sezonie (2021) będę wysiewać słodką Corno di Toro Orange (pomarańczowe, długie owoce) oraz słodką czerwoną o długich owocach (nasiona wydłubane z kupionego w markecie owocu). Do tego czerwona ostra, nieznana odmiana, której nasiona również pochodzą z kupionej papryki. W zeszłym roku siałam odmianę Caryca. Zbiory były obfite, choć długo walczyłam z mszycami, przez co plon był późny.

A Ty robisz własną rozsadę papryki, czy kupujesz gotowe sadzonki? Jaka jest Twoja ulubiona i sprawdzona odmiana? Napiszesz w komentarzu poniżej?

Pozdrawiam i życzę udanej rozsady i obfitych plonów, Kasia

Edit:

W 2021 roku uprawa papryki bardzo się udała. Krzaczki rosły zdrowo i nie chorowały. Do jesieni zbieraliśmy świeże owoce. Wypróbowałam również uprawę w skrzyni na zewnątrz, ale rok był zimny i nie rosły tak, jakbym chciała.
W sezonie 2022 i 2023 wysiewałam nasiona małych papryczek Tribelli, których owoce kupiłam w markecie. Ich rozmiar idealnie nadaje się do faszerowania np. serkiem. Bardzo dobrze rosną zarówno w tunelu jak i gruncie podobnie jak długa słodka czerwona z marketu.


Zobacz jeszcze…

Udostępnij jeśli się podobało :)

4 thoughts on “Rozsada papryki – jak zrobić?”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.