Kiedy siać paprykę?
Mamy luty, a więc najwyższa pora, aby pomyśleć o wysiewie nasion papryki słodkiej i ostrej. Paprykę ostrą wysiewamy od stycznia do końca lutego, a słodką od lutego do końca marca. Aby owoce zdążyły dojrzeć, paprykę najlepiej wysiać do połowy marca.
Przygotowanie podłoża do siewu papryki
Podłoże do siewu papryki powinno być lekkie i przewiewne. W żadnym wypadku ciężkie i zbite. Możemy użyć specjalnego podłoża do siewu dostępnego w sklepach lub samemu przygotować mieszankę. Dla rozluźnienia do podłoża warto dodać perlit.
O tym, jakie podłoże do siewu nasion wybrać pisałam tutaj.
Do jakich doniczek wysiewać nasiona papryki?
Nasiona papryki możemy wysiewać rzutowo do większych pojemników (np. litrowych po lodach), w odstępach około 1-2 cm lub pojedynczo do multiplatów (wielkość ok. 4x4cm). Nasiona możemy również siać bezpośrednio do większych doniczek, jednak ta metoda wymaga więcej miejsca na parapecie.
Podkiełkowywanie nasion
Ogólnie nasiona papryki mają wysoką zdolność kiełkowania i z większości z nich udaje się wyhodować sadzonki. Kiełkują jednak nierównomiernie i czasem dosyć długo.
Ja polecam podkiełkowywać nasiona na płatkach kosmetycznych lub ligninie (albo ręczniku papierowym), dzięki czemu łatwiej planować wysiewy. W tym celu na zwilżone ciepłą wodą płatki (wcześniej opisane długopisem albo w inny sposób) wykładam nasiona i przykrywam z góry drugim zwilżonym płatkiem. Pilnuję, aby waciki nie wyschły i trzymam je w ciepłym miejscu. Papryka do skiełkowania potrzebuje temperatury 22-240C.
Po skiełkowaniu nasiona delikatnie przenosimy do otworów w przygotowanym podłożu (głębokość około 0,5 – 1 cm) i lekko zakrywając ziemią, ubijamy. Delikatnie zraszamy letnią wodą, aby nie wypłukać nasion. Wysiewy warto nakryć (np. folią)w początkowej fazie, aby podłoże nie wysychało.
Po pokazaniu się siewek, doniczki natychmiast ustawiamy na słonecznym stanowisku lub w przypadku jego braku doświetlamy lampami. Papryka bardzo lubi słońce. Stawiając skiełkowane roślinki na parapecie, pamiętajmy, aby brzeg pojemnika był nie niżej niż górna krawędź ramy okna (aby nie zacieniać). Podkładając coś pod paletkę lub pojemnik, warto pochylić rozsady w stronę światła. Dzięki temu unikniemy wybiegania siewek. Po wzejściu nasion powinniśmy utrzymywać temperaturę w dzień około 20-240C, nocą ok. 18oC. Cały czas pamiętamy o zraszaniu gleby, aby siewki nie zwiędły.
Jeśli używamy plastikowych szklarenek, pamiętajmy o regularnym wietrzeniu rozsady.
Pikowanie papryki – kiedy i jak?
Po pojawieniu się pierwszych liści właściwych rośliny pikujemy pojedynczo do większych doniczek o średnicy 9 cm lub kubeczków po małych jogurtach (ok. 200 ml) jeśli mamy mało miejsca na parapecie (pamiętajmy o zrobieniu otworów w dnie). W razie konieczności pikujemy ją ponownie do większych doniczek.
Ziemia do uprawy rozsady musi być zasobna w składniki pokarmowe. Papryka lubi żyzne i przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym pH.
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu/zraszaniu rozsady (ale nie przelaniu), gdyż papryka ma spore wymagania wodne. Nigdy nie podlewajmy roślin zimną wodą.
Nawożenie rozsady papryki
Po koło miesiącu, od przepikowania, paprykę warto zacząć zasilać ekologicznym nawozem np. biohumusem. Należy stale obserwować liście i w miarę potrzeby reagować na braki pokarmowe w podłożu.
Kiedy wysadzać rozsadę papryki na miejsce stałe?
Tydzień przed wsadzeniem rozsad do ziemi w tunelu, gruncie czy donicy nasze sadzonki musimy zacząć hartować. Wynosimy je w ciągu dnia na kilka godzin na zewnątrz w osłonięte od wiatru i silnego słońca miejsce, aby liście nie uległy poparzeniu.
W miarę możliwości nie powinniśmy sadzić papryki na miejscu, w którym rosła w poprzednim roku.
Papryka jest rośliną ciepłolubną i nie lubi zimna. Do tunelu, gruntu czy donicy sadzimy ją, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków co czasem zdarza się dopiero po 20 maja. Paprykę wysadzoną do tunelu wcześniej możemy ochronić dodatkowo agrowłókniną, natomiast posadzoną do donic na tarasie, w miarę możliwości wnosimy na noc do pomieszczenia.
Moja rozsada papryki
Własną rozsadę papryki robię od dwóch lat, czyli odkąd mam tunel foliowy. Nasiona podkiełkowuję (na dekoderze TV 🤫) i sadzę do perlitu lub mieszanki ziemi do siewu z perlitem. Rozsadę w perlicie fertyguję nawozem, a tę uprawianą w glebie w miarę potrzeby zasilam ekologicznym nawozem do warzyw. Po wysadzeniu do tunelu rozsadę nawożę bardzo rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw (1:20).
Rozsadę wysadzam w maju wraz z pomidorami. Niestety przy zimnej pogodzie trzeba dogrzewać tunel zniczami i farelką. Ostatniego roku bardzo dobrze sprawdziły się plastikowe klosze, na które zarzucałam agrowłókninę.
W tym sezonie (2021) będę siać słodką Corno di Toro Orange (pomarańczowe, długie owoce) oraz słodką czerwoną o długich owocach (nasiona wydłubane z kupionego w markecie owocu). Do tego czerwona ostra, nieznana odmiana, której nasiona również pochodzą z kupionej papryki. W zeszłym roku siałam odmianę Caryca. Zbiory były obfite, choć długo walczyłam z mszycami, przez co plon był późny.
A Ty robisz własną rozsadę papryki, czy kupujesz gotowe sadzonki? Jaka jest Twoja ulubiona i sprawdzona odmiana? Napiszesz w komentarzu poniżej?
Pozdrawiam, Kasia
Edit:
W 2021 roku uprawa papryki bardzo się udała. Krzaczki rosły zdrowo i nie chorowały. Do jesieni zbieraliśmy świeże owoce. Wypróbowałam również uprawę w skrzyni na zewnątrz, ale rok był zimny i nie rosły tak, jak bym chciała. W nowym sezonie (2022) wysieję nasiona małych papryczek Tribelli, których owoce kupiłam w markecie. Ich rozmiar idealnie nadaje się do faszerowania np. serkiem.
Zobacz jeszcze…
dobrze tłumaczysz krok po kroku 🙂 dziękuję lubię Cię czytać
Dziękuję za miłe słowa 🙂 Cieszę się, że mogę pomóc 🙂
Fajne i praktyczne porady. Przydatne do rozsiewu papryki, pozdrawiam!
Dzięki 🥰 Cieszę sie, że artykuł pomocny. Papryczka to wdzięczne warzywo do uprawy np. w donicy 🌶