Zrobiło się całkiem zimowo, jak na styczeń przystało. Gruba warstwa śniegu pokryła rabaty, krzewy i drzewa. Jednak z nastaniem lepszej pogody, warto zadbać o kilka rzeczy. Jakie więc prace w ogrodzie można wykonywać zimą?
Wysiew nasion warzyw i kwiatów jednorocznych
Najbardziej niecierpliwi ogrodnicy w pierwszym miesiącu roku mogą wysiewać nasiona niektórych warzyw i kwiatów.
Pamiętajmy, że dni są jeszcze krótkie i wysiewając nasiona w styczniu, powinniśmy je doświetlać lampami.
Jeśli nie mamy takiej możliwości, poczekajmy do lutego/marca (wtedy kwiaty zakwitną nieco później).
Do kwiatów, które możemy wysiać w styczniu/lutym, należą: begonia stale kwitnąca, petunia ogrodowa, pelargonia, lobelia przylądkowa, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański, heliotrop peruwiański.
W styczniu/lutym możemy wysiewać także poziomki i truskawki.
Do warzyw, które możemy wysiewać już początkiem roku, należą: cebula, por, seler, papryka, bakłażan (do upraw w szklarni lub ogrzewanym tunelu).
Od lutego wysiewamy coraz więcej gatunków warzyw, głównie na rozsady, dlatego warto już teraz przygotować kalendarz wysiewów, kupić nasiona, podłoże, pojemniczki i szklarenki.
Pamiętajmy o dobrym rozplanowaniu wysiewów zimowych. Jeśli nie mamy warunków do uprawy, nie warto się śpieszyć. Wyciągnięte siewki nie będą dobrze rosły i w końcu może nam zabraknąć miejsca na parapetach. Oczywiście wiele popularnych roślin jak papryka czy pelargonie potrzebuje sporo czasu, by dojrzeć i zakwitnąć, dlatego wczesny siew jest wskazany.
Wysiew nasion na kiełki i mikrowarzywa (mikrolistki)
Na kuchennym parapecie możemy uprawiać nasiona na kiełki np. słonecznik, rzodkiewka, brokuł, lucerna, rzeżucha, rukola itp.
Możemy również spróbować uprawy mikrowarzyw, czyli jadalnych siewek głównie warzyw i ziół np. bazylii, brokułu, buraka, sałaty, groszku, kolendry, koperku, mizuny, gorczycy, rukoli, rzodkiewki, nasturcji, cykorii, kapusty, lucerny.
W przeciwieństwie do kiełków potrzebują 2-3 cm podłoża, aby się ukorzenić np. włókna kokosowego, torfu lub ziemi do rozsad. W sklepach znajdziemy specjalne nasiona przeznaczonej do kiełkowania. Można również wysiewać tradycyjne nasiona warzyw, pamiętając jednak, by nie były zaprawiane środkami grzybobójczymi.
Możemy również wysadzić do doniczek cebulkę na szczypiorek i pietruszkę na natkę.
Plan wysiewów na nadchodzący sezon
W styczniu mamy jeszcze czas na przeglądniecie nasion, które pozostały nam z zeszłego roku i dokupienie brakujących. Warto również zaplanować co gdzie posadzimy, pamiętając o płodozmianie i dobrym sąsiedztwie (czyli wzajemnym oddziaływaniu roślin na siebie). Ja korzystam z gotowych tabel, dostępnych w internecie. Zaglądam też do swoich notatek, które zawierają daty wysiewów i sadzenia w latach poprzednich. Warto spisywać sprawdzone odmiany warzyw i kwiatów.
Planowanie nasadzeń w nowym sezonie
Zima to dobry moment na przeglądanie katalogów i czasopism i planowanie nowych nasadzeń, rabat, ścieżek czy placu zabaw dla dzieci. Kiedy zrobi się cieplej i ziemia rozmarznie, będziemy mogli ruszyć z pracami, aby latem cieszyć się nowym ogrodem.
Ochrona roślin przed mrozem
Większość wymagających okrycia roślin mamy zapewne zabezpieczone. Również gruba warstwa śniegu zapewnia ochronę wielu bylinom, różom i krzewom. Jednak jeśli nie zdążyliśmy tego zrobić warto przed nadejściem lub w trakcie silnych mrozów zabezpieczyć zwłaszcza te najmniej odporne i najcenniejsze rośliny. Należy również sprawdzać stan zabezpieczeń zwłaszcza podczas wietrznej pogody.
Pamiętajmy również o usuwaniu z roślin iglastych zalegającego śniegu, który może wyłamać gałęzie. Aby temu zapobiec, iglaki warto na zimę obwiązać sznurkiem.
Na blogu znajdziesz wpis o tym, jak zabezpieczyć rośliny na zimę.
Bielenie drzewek w ogrodzie
Bielenie drzewek zabezpiecza je przed uszkodzeniami spowodowanymi nagłymi zmianami temperatur (podczas słonecznych dni kora nagrzewa się, nocą zaś zamarza). Zabieg ten przeprowadzamy od grudnia do końca lutego. Jeśli deszcz zmył wapno z kory, zabieg należy powtórzyć. Malujemy zarówno pień jak i gałęzie, zwłaszcza od południowej strony.
Gotowe wapno o zwiększonej przyczepności możemy kupić w sklepie ogrodniczym lub budowlanym.
Cięcie krzewów i drzewek owocowych zimą
W lutym, po ustaniu największych mrozów, podczas bezmroźnej i suchej pogody możemy przeprowadzać cięcie prześwietlające i formujące bardziej mrozoodpornych drzewek owocowych takich jak jabłoń, grusza oraz krzewów borówki amerykańskiej, porzeczki, agrestu, jagody kamczackiej, świdośliwy oraz leszczyny. Gatunki mniej odporne na mrozy jak brzoskwinia, morela, nektarynka powinniśmy przycinać wiosną, około kwietnia.
Pobieranie zrazów do szczepienia i okulizacji drzewek owocowych
Od grudnia do końca lutego (w zależności od gatunku), podczas pogodnej i bezmroźnej pogody, w czasie zimowego spoczynku drzewek pobieramy zrazy do wiosennego szczepienia i okulizacji. Pobieramy je z jednorocznych, zdrowych, zdrewniałych pędów o średnicy 5-6 mm i przechowujemy np. w lodówce (w temp. ok.2oC), owinięte wilgotnym materiałem, aby nie wyschły. Pamiętajmy również, aby je dobrze opisać.
Co zrobić z choinką po świętach?
Jeśli kupiliśmy choinkę w donicy i chcielibyśmy ją posadzić w ogrodzie, poczekajmy, aż ziemia rozmarznie (marzec/kwiecień). W tym czasie trzymajmy ją w chłodnym (ok. 10oC) i jasnym pomieszczeniu, pamiętając o podlewaniu.
Choinki cięte, po wycięciu gałęzi mogą posłużyć jako stroisz na rabatach z cebulami tulipanów lub rabatach bylinowych chroniąc rośliny przed mrozem. Gałązki można również pociąć w rębaku i złożyć na pryzmie do przekompostowania. Posłużą nam do wyściółkowania gleby pod iglakami lub w jagodniku.
Dokarmianie ptaków podczas zimy
Jeśli chcemy bliżej poznać ptaki zamieszkujące nasze okolice i pomóc im przetrwać mroźną zimę wystawmy karmniki z pożywieniem. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, kiedy zacząć i czym dokarmiać ptaki, zapraszam do wpisu na ten temat.
Przed nami mroźne i śnieżne dni. Warto poświęcić ten czas na planowanie prac, których w nowym sezonie ogrodowym na pewno nie zabraknie.
Jakie jeszcze prace w ogrodzie można wykonywać zimą?
Jeśli chcecie uzupełnić moją listę, zapraszam do komentowania 👍
Pozdrawiam, Kasia 🙂