Przyszło późne lato a z nim kwitnące w wielu ogrodach hortensje. Ogrodowe, bukietowe, pnące, dębolistne czy piłkowane, kremowe, różowe czy niebieskie tworzą nastrój w letnich ogrodach, tarasach i na balkonach.
Dziś chciałam opowiedzieć nieco o hortensji bukietowej.
Mój ogród zmienia się z roku na rok, dosadzam i przesadzam coś ciągle. Z hortensjami zaczynam przygodę na dobre (po marnych początkach) i mam nadzieję, że nie sprawią mi kłopotów, bo i tak w ogrodzie jest ich nie mało. Kilka lat temu, jak powstawał, kupiłam jedną taką z nadzieją, że pięknie zakwitnie. Nie kwitła jednak tak, jakbym chciała. Rachityczna sadzonka z marketu nie dawała rady na suchym stanowisku pod drzewami. W końcu po zmianie miejsca zakwitła tego lata, choć nie tak okazale. W lipcu tego roku dokupiłam w sklepie ogrodniczym trzy sadzonki. Są to Skyfall, Pink Lady i jedna odmiana nieznana. Posadziłam je w miejscu lekko ocienionym i bardziej wilgotnym dla odmiany 🙂 Mają już kwiaty, ale są jeszcze małe, wiec na efekty muszę poczekać.
Najpopularniejsze odmiany hortensji bukietowej
Najchętniej uprawianymi odmianami są: Limelight, Skyfall, Polar Bear, Vanille Fraise, Candle, Magical Candle, Pinky Winky, Diamant Rouge.
Wśród mniejszych odmian, polecanych do donic znajdziemy Little Fresco, Diamantino, Bobo, Graffiti, Little Fraise,
Hortensja bukietowa – uprawa w ogrodzie
Hortensja bukietowa (wiechowata) jest krzewem osiągającym do około 2 metrów wysokości. Kwitnie na pędach jednorocznych od lipca do września, białymi, kremowymi lub limonkowymi, stożkowatymi kwiatami, które z czasem różowieją. Kwiaty długo zachowują swój kształt i doskonale nadają sie do suchych bukietów. W ogrodzie są dekoracyjne aż do zimy.
Hortensja bukietowa ma umiarkowane wymagania glebowe. Lubi glebę wilgotną i żyzną. Nie lubi zimnych i podmokłych oraz suchych gleb. Do prawidłowego wzrostu, potrzebuje podłoża o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Może rosnąć na stanowisku słonecznym lub w lekkim cieniu, choć nie lubi być zagłuszana przez inne rośliny.
Jest odporna na niskie temperatury, ale w przypadku młodych roślin warto na zimę zrobić mały kopczyk z ziemi lub kory.
Nawożenie hortensji bukietowej
Hortensję bukietową nawozimy przekompostowanym obornikiem (jesienią), kompostem (wiosną i jesienią), obornikiem granulowanym lub nawozem mineralnym, np. dla roślin kwasolubnych (od wiosny do późnego lata). Późnym latem nawożenie stosujemy ostrożnie i głównie nawozami zawierającymi małą ilość azotu.
Glebę pod hortensją warto ściółkować np. korą lub zrębkami, aby zapobiec jej szybkiemu wysychaniu.
W uprawie doniczkowej hortensję możemy nawozić od wiosny, co dwa-cztery tygodnie, płynnym nawozem dedykowanym.
Jest to krzew odporny na choroby i szkodniki.
Kiedy i jak przycinać hortensję bukietową?
Hortensję bukietową przycinamy w marcu, gdy nie grożą już silne przymrozki. Cienkie, słabe i pokładające się pędy wycinamy całkowicie, a resztę skracamy nad 1-3 par oczek. Młode rośliny tniemy nisko, aby się rozkrzewiły. Z wiekiem, jak hortensja się rozrasta, stosujemy cięcie prześwietlające, wycinając pędy zagęszczające roślinę i odsłaniając środek. Pamiętajmy, że z cienkich gałązek wyrosną małe kwiaty. Przy większych krzewach pędy zewnętrzne przycinamy niżej, a te w środku nieco wyżej. Pozwoli to ładnie uformować krzew.
Hortensja bukietowa – jak zrobić własne sadzonki?
Hortensję bukietową (podobnie jak i inne hortensje) możemy rozmnożyć na wiele sposobów. Choć dosyć szybko się ukorzenia, nie zawsze się to udaje. Metodą prób i błędów na pewno uda nam się pozyskać nowe rośliny.
Sposoby rozmnażania hortensji bukietowej
Hortensję bukietową możemy rozmnożyć z pędów zdrewniałych (zimą), tnąc je na kawałki i wsadzając do doniczek z ziemią (w chłodnym niezbyt jasnym pomieszczeniu) lub do wody. Wiosną powinny pojawić się pąki i liście oraz korzonki. Sadzonki z wody, po ukorzenieniu się sadzimy do doniczek. Trzymamy w cieniu, pamiętając o utrzymywaniu wilgoci w ziemi. Na zimę donice dołujemy w ziemi lub tunelu i okrywamy ściółką lub gałązkami. Na miejsce stałe wysadzamy wiosną kolejnego roku, gdy minie ryzyko przymrozków.
Możemy też wiosną, latem lub późną jesienią przygiąć jeden z pędów do ziemi i przysypać kopczykiem ziemi (lub przyłożyć kamieniem), a następnego roku (np. w maju) ukorzenioną sadzonkę odciąć i przesadzić na stałe miejsce.
Sadzonki hortensji bukietowej możemy uzyskać również z pędów, które zostały po cięciu wiosennym (w marcu, kiedy miną silne mrozy) tnąc na kilku węzłowe odcinki i wsadzając od razu do ziemi (pilnując, by podłoże było stale wilgotne, najlepiej w cieniu) lub do donicy czy naczynia z wodą. Sadzonki z wody sadzimy do doniczek, jak dobrze się ukorzenią. Przez zimę trzymamy np. w tunelu lub dołujemy w ziemi i okrywamy gałązkami albo włókniną zimową.
Rozmnażając hortensję z sadzonek zielnych (od maja do lipca), pobieramy odcinki (najlepiej obrywając z piętką) z wierzchołkiem i 2-3 parami liści (dolne liście obrywamy) i wkładamy do doniczki z podłożem (piasek z torfem). Liście należy przyciąć o połowę (zwłaszcza jak są duże), aby ograniczyć więdnięcie. Możemy również użyć ukorzeniacza. Pobrane sadzonki podlewamy, okrywamy kloszem np. z folii i trzymamy z daleka od mocnego słońca. Wietrzymy je codziennie, ściągając folię na kilka minut i zraszamy liście w razie potrzeby. Przez zimę doniczki przechowujemy w tunelu (okryte agrowłókniną) lub w domu w chłodnym pomieszczeniu. W maju kolejnego roku, jak minie ryzyko przymrozków wysadzamy rośliny na miejsce stałe.
Aby sadzonki przyjęły się na miejscu stałym, muszą być dobrze ukorzenione, dlatego nie sadźmy/przesadzajmy ich na miejsce stałe zbyt wcześnie.
Hortensja bukietowa w donicy
Najczęściej spotykaną hortensją do uprawy w donicach jest hortensja ogrodowa. Hortensję bukietową także możemy sadzić w pojemnikach na tarasach i balkonach. Wystarczy dobrać niższą odmianę np. Bobo, Confetti i odpowiedniej wielkości kosz lub donicę. Największą trudnością w takiej uprawie będzie zapewnienie stałej wilgotności z uwagi na szybsze przesychanie podłoża w donicy.
Hortensja bukietowa na pniu
Forma pienna hortensji w zależności o cięcia dorasta do około 1,5-2m wysokości. Może być szczepiona lub wyprowadzana na pień. Tniemy i pielęgnujemy ją tak samo jak tradycyjną formę krzewiastą. Taką formę małego drzewka możemy zrobić sami, zostawiając jeden silny pęd i wycinając pozostałe przy ziemi. Pozostawiony pęd przywiązujemy do pionowego palika. Kiedy osiągnie wymaganą wysokość, obcinamy końcówkę pędu i czekamy, aż wypuści boczne przyrosty. W kolejnych latach wycinamy wszystko to, co rośnie poniżej oczekiwanej wysokości i pozostawiamy kilka bocznych przyrostów na wierzchołku.
Hortensja bukietowa pasuje do każdego stylu ogrodu, zarówno wiejskiego, jak i nowoczesnego. Może rosnąć samodzielnie lub w grupie, w kompozycji z kwitnącymi trawami i rozchodnikami czy werbeną patagońską. Podzielcie się w komentarzach, w jakim towarzystwie rosną Wasze hortensje. Pozdrawiam serdecznie:)