Aby wysiać nasiona warzyw, ziół czy kwiatów potrzebujemy kilku akcesorów. Jednym z nich są doniczki, które napełniamy podłożem, w które wysiewamy ulubione nasiona. W tym wpisie pokażę Ci, co możesz wykorzystać, zamiast kupować nowe plastikowe doniczki.
Papierowe wytłaczanki do jajek jako pojemnik do wysiewu
Większość papierowych wytłaczanek jest w pełni kompostowalna, dlatego może stanowić alternatywę dla pojemników plastikowych. Wytłoczki świetnie nadają się do krótkotrwałego podkiełkowywania nasion kopru czy ogórków. Można w nich także posadzić jesienne cebule tulipanów, choć nie chronią przed nornicami. Minusem uprawy w wytłoczkach jest szybkie tracenie sztywności i kształtu wytłoczek pod wpływem wody. Wytłoczki należy umieszczać na plastikowych tackach lub wytłoczkach, dzięki czemu będziemy mogli je swobodnie przenosić. W ciepłych i wilgotnych warunkach karton może też pleśnieć. Ze względów higienicznych do wysiewu należy używać czystych wytłoczek.
Rolki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych
Niepotrzebne rolki po papierze toaletowym nacinamy i zaginamy do środka, aby stworzyć mini doniczkę. Podobnie jak wytłoczki, rolki sprawdzą się przy wysiewie ogórków, fasoli, groszku, czyli takich roślin, które będziemy mogli niedługo po skiełkowaniu umieścić w glebie, unikając pleśnienia papieru. Gotową rozsadę wkładamy do ziemi razem z papierową tubką.
Doniczki z papierowych kubków jednorazowych po kawie i herbacie
Zamiast wyrzucać papierowy kubek, opłucz go pod bieżącą wodą, napełnij podłożem i wysiej ulubione rośliny. Wcześniej zrób otwory w dnie. Kiedy sadzonka jest gotowa do wysadzenia na miejsce stałe, wystarczy rozerwać papierowy kubek i posadzić roślinę. Zużyty kubek możesz wyrzucić na kompost (jeśli jest wykonany tylko z papieru). Zadrukowany kolorową farbą lub posiadający dodatek plastiku wyrzuć do odpowiedniego kosza.
Doniczki z plastikowych kubków po napojach
Użyte podczas pikników czy imprez plastikowe kubki (pojemności 200ml lub 500ml) najczęściej trafiają do kosza, stanowiąc dla naszego środowiska duże wyzwanie. Aby zmniejszyć negatywny wpływ na przyrodę, warto je wykorzystać do siewu pomidorów, papryki czy ogórków. Wystarczy je umyć i zrobić otwory w dnie.
Plastikowe butelki po napojach i mleku
Puste i czyste butelki po wodzie mineralnej i napojach z powodzeniem można wykorzystać jako pojemniki do wysiewu nasion. Przecięte nożyczkami mogą pełnić rolę szklarenek, pokryw i doniczek do uprawy wielu warzyw, kwiatów i ziół. Duże przezroczyste butelki z odciętą górą są świetnym sposobem na ochronę młodych roślin przed chłodem.
Duże 5 litrowe plastikowe butelki po wodzie można wykorzystać do osłaniania rozsad podczas chłodnych nocy. Wystarczy odciąć dno i nałożyć na sadzonkę. Zakrętką możemy regulować dopływ powietrza. Mniejsze 2l butelki po odcięciu góry i zrobieniu otworu w dnie również mogą stać się małymi kloszami do ochrony roślin przed chłodem.
Takie szklarenki pomogą także ochronić młode rośliny przed ślimakami.
Doniczki z opakowań po sokach i napojach
Kartonowo-aluminiowe opakowania po napojach i sokach możemy wykorzystać do stworzenia nietypowych pojemników do wysiewu. Wycięta klapka posłuży jako blenda do odbijania światła słonecznego. W dnie należy wykonać otwory, aby nadmiar wody mógł odpłynąć.
Plastikowe kubki po jogurtach, śmietanie, lodach, deserach, sosach do pizzy
Plastikowe kubeczki to mój ulubiony sposób na ponowne wykorzystanie niepotrzebnych już pojemników. Aby woda mogła swobodnie odpływać, w dnie kubka należy zrobić kilka otworów ostrym narzędziem (np. cienkim śrubokrętem).
Plastikowe tacki i pojemniki po mięsie, owocach, pieczarkach, pomidorkach i sałatach
Plastikowe tacki i pojemniki mogą posłużyć do trzymania rozsad w kubkach i doniczkach. Ochronią parapety przed wypływającą wodą.
Do takich pojemników możemy także wysiewać na rozsadę wiele warzyw i kwiatów.
Pomysł na doniczki z gazet
Doniczki z gazet to znany i tani sposób na wysiew nasion. Doniczki takie mogą mieć formę kwadratów lub okrągłych pojemników. Do tego celu możemy wykorzystać specjalne drewniane urządzenie, które z pasków gazet w szybki sposób wyczaruje urocze doniczki. Papierowe doniczki nie są jednak zbyt trwałe i szybko rozmakają pod wpływem wody. Nadają się do krótkiej uprawy ogórków, cukinii, kukurydzy, groszku cukrowego.
Do wykonania takiej doniczki użyjmy zwykłych gazet (najlepiej tylko z czarnym tuszem). Doniczek z kolorowego i błyszczącego papieru nie wsadzajmy na grządkę razem z rozsadą.
Do zrobienia okrągłych doniczek można wykorzystać zwykły szklany słoik lub puszkę lakieru do włosów. Pasek gazety owijamy kilkakrotnie wokół puszki i zaginamy mocno jeden koniec do środka.
Plastikowe paletki/wielodoniczki z odzysku
W marketach możemy poprosić o niepotrzebne już plastikowe pojemniki, w których przewożone były małe doniczki z kwiatami. Świetnie nadają się do ponownego wykorzystania. W internecie możemy kupić także używane, profesjonalne (mocne) wielodoniczki produkcyjne – palety rozsadowe.
Aby paletki zmieściły się na parapecie, tnę je na mniejsze części. Następnie dorabiam im uchwyty ze sznurka pochodzącego z zużytych torebek prezentowych. Dzięki nim mogę z łatwością przenieść paletkę na inny parapet.
Jak zamocować takie sznurki? Wystarczy zrobić otwory pomiędzy komórkami, przełożyć sznurek i zawiązać od spodu na supeł.
Do wysiewu nasion możemy także wykorzystać małe paletki po kupionych sadzonkach truskawek.
Blaszane foremki/ blachy do pieczenia
Starą metalową blachę do pieczenia ciasta możemy użyć do trzymania doniczek na parapetach. Dzięki niej podczas podlewania woda wyciekająca z kubków nie zaleje nam parapetu.
Niepotrzebne foremki na muffiny również możemy wykorzystać do siewu nasion. Pergaminowe papilotki (najlepiej 2-3 naraz) wypełniamy podłożem i wkładamy w otwory. Wysiewamy nasiona i podlewamy. Przy wyjmowaniu papierowe papilotki mogą się rozrywać, dlatego trzeba to robić delikatnie.
Z czego jeszcze można zrobić doniczkę – pojemnik do wysiewu nasion?
Doniczki można zrobić także z pasków grubszej folii (pozostałej po budowie). Wycinamy paski folii i nawijamy na okrągły pojemnik podobnie jak przy produkcji doniczek z papieru. Doniczki ustawiamy ciasno w kuwecie. Można także zrobić wersję bez dna, wystarczy zszyć boki zszywaczem.
Podobną doniczkę możemy zrobić z pasków agrowłókniny zimowej. Brzegi pasków zszywamy ze sobą, tworząc tubkę bez dna.
Doniczką może być także opakowanie po serku feta czy ciastolinie.
Czego najczęściej używam zamiast doniczek?
Najczęściej używam plastikowych kubki po jogurtach, śmietanie, serkach i lodach. Robię otwory w dnie (rozgrzanym na kuchence starym śrubokrętem) i używam wielokrotnie. Mam też plastikowe kubki do napojów, które kiedyś zakupiłam do rozsad. Trzymają się całkiem dobrze już trzeci sezon. Lubię także pojemniki po 1l lodach. Mają idealną wysokość i wielkość dla moich potrzeb.
Używam też paletki, głównie do ogórków i papryki. Patent ze sznurkami pozwala mi łatwo je przenosić i obracać. Jako podstawki służą mi metalowe blaszki na ciasto i pojemniki po mięsie.
Nie polecam wytłoczek na jajka, tubek po papierze, gdyż po namoknięciu tracą sztywność. Jeśli nie przenosicie często rozsady jak ja, możecie spróbować.
Pamiętajmy o dokładnym umyciu pojemników przed użyciem i zrobieniu otworów odpływowych.
Na blogu znajdziecie także pomysły na znaczniki do roślin.
A jakie są Wasze ulubione pomysły na eko doniczki do uprawy roślin? Podzielcie się w komentarzu 🙂
Genialne!