Rzodkiewka to jedna z najbardziej popularnych nowalijek w naszym kraju. Jest jednym z pierwszych warzyw uprawianych w ogródkach i na balkonach. Nie jest trudna w uprawie i nie ma specjalnych wymagań, choć może sprawiać kłopoty. W tym wpisie zebrałam informacje o sposobie jej siewu, uprawie i pielęgnacji. Jeśli macie swoje sposoby na piękną rzodkiewkę podzielcie się w komentarzu.
Krótka charakterystyka rzodkiewki
Rzodkiewka (Raphanus sativus L. var. sativus) to jedna z odmian rzodkwi zwyczajnej (Raphanus sativus L) należącej do rodziny kapustowatych. Posiada pojedyncze, ząbkowane liście i drobne kwiaty o białych lub purpurowych płatkach. Tworzy jadalne zgrubienia poniżej liści (okrągłe lub walcowate) o różnej barwie skórki i lekko pikantnym smaku zależnym od odmiany.
Jadalna jest cała roślina, ale najczęściej zjadamy tylko zgrubienie korzeniowe. Młode listki możemy dodawać do sałatek, koktajli lub pesto.

Popularne odmiany rzodkiewki
Wybór odmiany będzie zależał od naszych preferencji smakowych, a także pory i miejsca siewu. W sprzedaży mamy odmiany przeznaczone do siewu wiosennego i jesiennego, okrągłe, cylindryczne, łagodne i ostrzejsze w smaku, o białym, różowym, żółtym lub czerwonym kolorze zgrubienia. Poniżej kilka najbardziej popularnych odmian:
- Alba – biała o kulistym zgrubieniu, do siewu wiosną i jesienią
- Leda – biała, cylindryczna, o łagodnym smaku
- Carmen – czerwona, kulista, do siewu wczesną wiosną
- Caro – czerwono biała, kulista wczesna
- Zlata – okrągła, żółta, średnio pikantna smaku
- Jutrzenka – wydłużona o jednolicie różowej skórce, bardzo wczesna
- Malaga – fiotetowa skórka i kulisty kształt
- Lucynka – karminowa skórka, o walcowatym kształcie
- Cherry Belle – czerwona, okrągła do siewu wiosną i późnym latem
- Bona – czerwona, kulista, do siewu wiosną i jesienią
- Opolanka – czewona z białą końcówką, cylindryczna, wczesna
- Sopel Lodu – biała skórka, długa, o pikantnym smaku
- Mieszanka odmian – zawiera różnokolorowe odmiany

Uprawa rzodkiewki w ogrodzie – jakie wybrać stanowisko, jakie ma wymagania glebowe i pokarmowe
Rzodkiewkę możemy uprawiać pod osłonami, w gruncie, a także w donicach na balkonie. Lubi słoneczne stanowiska i próchniczną, przepuszczalną, lekko wilgotną glebę o pH 6-7. Nie lubi nadmiernej ilości azotu w glebie, dlatego przed samym siewem nie nawozimy jej obornikiem lub nawozami azotowymi. Możemy zastosować obornik granulowany.
Ważnym zabiegiem jest usuwanie chwastów, które zabierają rzodkiewkom składniki pokarmowe z gleby. Wapnowanie gleby pod uprawę najlepiej przeprowadzić jesienią.
Dobre sąsiedztwo dla rzodkiewki i płodozmian
Rzodkiewkę możemy posiać w bliskim sąsiedztwie rzepy, fasoli, marchwi, pietruszki korzeniowej, pasternaku, sałaty, szpinaku. Często sieje się ją w rzędzie razem z marchewką i pietruszką, które wschodzą długo (dzięki temu widać gdzie je posialiśmy). Jeśli chodzi o zmianowanie, rzodkiewki nie sadzimy po sobie, rzepie i kapuście.
Jest to roślina o krótkim okresie wegetacji, dlatego świetnie nadaje się jako wiosenny przedplon przed np. ogórkami, pomidorami, cukinią, które sadzimy dopiero w maju.
Kiedy siać rzodkiewkę do gruntu?
Rzodkiewka jest warzywem długiego dnia, co oznacza, że kiedy dzień jest długi i ciepły (latem), zaczyna wybijać w pęd kwiatostanowy. Dlatego wysiewamy ją wczesną wiosną od marca do początku maja i późnym latem od sierpnia do początku września na zbiór jesienny.
Jeśli chcemy wysiać rzodkiewkę latem, wybierzmy odmianę, która dobrze zniesie upał i nie wypuści szybko kwiatostanu (np. Jutrzenka).
Jak siać rzodkiewkę?
Rzodkiewkę siejemy na głębokość około 1 cm w rozstawie około 3-4 cm w rzędzie, zachowując pomiędzy rzędami odstęp około 10-15 cm. Jeśli posiejemy ją zbyt głęboko, nie wykształci ładnego zgrubienia, tylko liście. Nasiona rzodkiewki kiełkują bardzo dobrze, dlatego nie trzeba wysiewać jej gęsto. Jeśli jednak tak się zdarzy, siewki trzeba przerwać. Można je przepikować na inne miejsce lub po prostu zjeść.
Wierzchnia warstwa gleby powinna być dobrze spulchniona. Możemy przygotować sobie rowki na długość grządki lub wysiać ją rzutowo, zachowując odstępy pomiędzy nasionami. Jeśli mamy słabą glebę, rowki możemy wcześniej wypełnić kompostem lub dobrym podłożem do warzyw. Nasiona przysypujemy spulchnioną glebą i lekko ubijamy dłonią. Podlewamy z sitkiem, starając się nie wypłukać nasion.
Dla szybszych wschodów wysiewy warto nakryć wiosenną agrowłókniną.
Jak długo rośnie rzodkiewka?
Rzodkiewka kiełkuje od kilku do kilkunastu dni przy zimnej pogodzie. Gotowa do zbioru jest po około 30-50 dniach, co zależne jest od odmiany i pory siewu. Rzodkiewkę warto wysiewać w odstępach 1-2 tygodniowych, aby zapewnić sobie długi okres zbioru.
Jeśli zauważymy, że młoda rzodkiewka bardzo się wyciągnęła i nie tworzy zgrubień, obsypmy ją dookoła pulchnym podłożem. Dzieje się tak często przy małej ilości światła.
Uprawa rzodkiewki z rozsady
Rzodkiewkę z rozsady uprawiam od 2 lat. W warunkach domowych nasiona kiełkują bardzo szybko, bo już na 2-3 dzień. Nasiona wysiewam na głębokość 1 cm w odstępach 1-2 cm. Pojemnik stawiam blisko okna lub naświetlam, gdyż siewki łatwo się wyciągają. Po kilku dniach wysadzam ją w otwory na grządce lub w tunelu i okrywam na noc agrowłókniną. Rozsadę stosuję wczesną wiosną, gdy ziemia nie jest jeszcze dobrze nagrzana.

Uprawa rzodkiewki pod osłonami
Wysiewając rzodkiewkę pod osłonami, możemy to zrobić nieco wcześniej niż do gruntu tj. w drugiej połowie lutego. Ziemia powinna być oczywiście rozmarznięta, co nie zawsze jest możliwe o tej porze roku. Rzodkiewka uprawiana pod osłonami jest mniej narażona na niekorzystne warunki pogodowe i szybciej wyda plon. Warto jednak pamiętać o regularnym podlewaniu, gdyż źle znosi suszę i nieregularne nawadnianie.

Jak uprawiać rzodkiewkę w donicy na balkonie?
Chcąc uprawiać rzodkiewkę na balkonie, wybierzmy średniej wielkości doniczki lub skrzynki balkonowe (koniecznie z otworami do odpływu nadmiaru wody). Wypełnijmy je dobrym podłożem uniwersalnym albo do warzyw i posiejmy w rzędach lub rzutowo w rozstępie 3-4 cm. Starajmy się nie wysiewać przy brzegach, gdzie podłoże szybciej wysycha. Donicę postawmy w słonecznym miejscu, np. na parapecie i okryjmy na noc w razie przymrozków. Nie ma konieczności nawożenia po wysiewie jeśli użyliśmy dobrej jakości podłoża. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu. Jeśli posialiśmy zbyt gęsto, siewki należy przerwać i przepikować w inne miejsce.
Szkodniki i choroby w uprawie rzodkiewki
Najczęściej spotykanymi szkodnikami na rzodkiewce są pchełki, których obecność poznamy po małych dziurkach w liściach. Innym szkodnikiem, żerującym wewnątrz zgrubienia jest śmietka kapuściana. Popularnym szkodnikiem jest też ślimak. Szkodniki rzadziej występują w uprawie jesiennej. Wśród chorób najczęściej występuje zgorzel siewek, mączniak rzekomy i parch rzodkiewki.
Aby ograniczyć szansę wystąpienia szkodników i chorób stosujmy zmianowanie, czyli nie sadźmy jej w tym samym miejscu co roku. Po wysiewie grządkę można szczelnie nakryć siatkami do kapusty lub cienką agrowłókniną, aby zapobiec nalotowi śmietki.
Dlaczego rzodkiewka nie rośnie?
A jakie mogą być przyczyny braku sukcesów w uprawie rzodkiewki? Jeśli nasiona nie kiełkują, przyczyną może być zbyt niska temperatura, za głęboki siew, susza lub przelanie zwłaszcza na gliniastym podłożu. Jeśli rzodkiewka rozwija liście, a nie zawiązuje zgrubień, przyczyną może być zbyt mała ilość światła (złe stanowisko, zbyt gęsty siew), wody, składników pokarmowych w glebie lub zły dobór odmiany do pory siewu. Również zbyt mocne nawożenie azotem spowoduje wzrost liści kosztem zgrubień.
Rzodkiewka to warzywo, którego nie trzeba reklamować. Jest zdrowe i niskokaloryczne, w sam raz na wiosnę, ale nie tylko. Uprawę może zacząć każdy, nawet niedoświadczony ogrodnik. Świetnie nadaje się do uprawy pojemnikowej na balkonie i tarasie. Przy odrobinie wysiłku można cieszyć się własnymi, zdrowymi rzodkiewkami. Polecam 🙂
Świetny, wyczerpujący artykuł o uprawie rzodkiewki. Najbardziej lubię wysiewać mieszankę rzodkiewek w różnych kolorach. Pozdrawiam 🙂
Ja też lubię kolorowe odmiany 🙂 Już niedługo będziemy wysiewać. Udanego sezonu 🙂
Świetny tekst, świetne porady dla początkujących ogrodników. Dziękuję 👍
Dziękuję. Trzymam kciuki za własną, udaną rzodkiewkę 🙂