Rumianek pospolity – jak uprawiać w ogrodzie?

Rumianek pospolity w moim ogrodzie

Rumianek w moim ogrodzie rozsiewa się sam (posiany trzy lata temu na rabatę). Rośnie w skrzyni z warzywami oraz w innych nietypowych miejscach w ogrodzie (np. pomiędzy płytami chodnika, przy tarasie). Szczerze, trochę się panoszy, ale mu wybaczam, bo wygląda pięknie i rozjaśnia wszechobecną zieleń.

Uprawa rumianku

Rumianek pospolity naturalnie rośnie na polach i łąkach. Możemy go także z łatwością uprawiać we własnym ogrodzie, gdyż nie wymaga zbytniej pielęgnacji.

Stanowisko

Rumianek dobrze rośnie w pełnym słońcu, w żyznej wapiennej glebie. Na słabszych glebach rośnie i kwitnie gorzej. Nie potrzebuje podlewania, ale warto to robić podczas suszy, by bujniej kwitł.

Kiedy siać rumianek?

Rumianek łatwo rozmnożymy z nasion. Nasiona rumianku możemy wysiać na docelowe miejsce wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią (wrzesień). Rumianek możemy również wysiać w lipcu do wielodoniczek i końcem sierpnia wysadzić do ziemi.

Jak siać rumianek?

Nasiona do wschodów potrzebują światła, dlatego nie przysypujmy ich ziemią, jedynie dociśnijmy i delikatnie podlejmy. Wschody powinniśmy odchwaszczać i podlewać w miarę potrzeby. Młode rośliny dobrze znoszą niskie temperatury. Nasiona siejemy do gruntu w rzędach (lub luzem), zachowując odstęp pomiędzy rzędami około 25 cm. W przypadku zbyt gęstego siewu usuwamy nadmiar roślin.

Jeżeli pozostawimy przekwitnięte kwiatostany, na wiosnę kolejnego roku znajdziemy w ogrodzie siewki, które możemy przesadzić na docelowe miejsce. Przesadzamy z dużą bryłą ziemi i obficie podlewamy.

Zbiór rumianku

Zbiór rumianku przeprowadzajmy stopniowo w miarę rozkwitania kwiatów (muszą być rozwinięte), w trakcie suchej pogody, najlepiej po południu. Koszyczki rumianku możemy suszyć, rozkładając je cienką warstwą na papierze, sicie do suszenia lub w pudełku kartonowym, pozostawiając w cieniu w temperaturze około 30 stopni C. Ja, suszę rumianek na ciemnym strychu wykładając kwiaty na papier lub pergamin. Po wysuszeniu przekładamy do słoiczka lub kartonowego pudełka i przechowujemy w szafce (bez dostępu światła).

Własnoręcznie zebrane i wysuszone koszyczki rumianku pięknie pachną a herbata smakuje rewelacyjnie.

Rumianek – zastosowanie w ogrodzie i kosmetyce

Rumianek możemy wykorzystać na wiele sposobów. Pomoże zwalczyć szkodniki roślin, pozytywnie wpływa na rosnące obok, popularny napar złagodzi różne dolegliwości i pozytywnie wpłynie na stan naszej skóry.

Oprysk na szkodniki: wyciąg z ziela i koszyczków rumianku w formie oprysku zwalcza szkodniki na roślinach (m.in. mszyce, przędziorki, gąsienice). Około 100g ziela i kwiatów zalewamy litrem wody i pozostawiamy do naciągnięcia 12 godzin. Do oprysku stosujemy jedną część wyciągu i 3 części wody (możemy dodać kilka kropel płynu do naczyń).

Zaprawa do nasion i cebul: susz z kwiatów (10 g/litr) zalewamy wrzącą wodą i pod przykryciem pozostawiamy do ostygnięcia. Następnie moczymy nasiona/cebule w naparze przez 15 minut (napar możemy rozcieńczyć 1:5).

Korzystne sąsiedztwo: rumianek poprawia odporność sąsiednich roślin, dlatego warto sadzić go w warzywniku.

Wartości zdrowotne: rumianek zawiera wiele cennych składników, m.in. olejki lotne, flawonoidy, sole mineralne i witaminę C. Napar z rumianku działa uspokajająco i rozkurczowo. Rumianek ma również działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze dlatego warto go stosować przy przeziębieniach i grypie (do picia i płukania gardła). Okłady z rumianku wspomagają leczenie ran i oparzeń oraz alergii skórnych.

Kosmetyka: rumianek działa gojąco, oczyszczająco i regenerująco na skórę dlatego jest składnikiem kremów, mydeł, maseczek i szamponów. Z rumianku możemy przygotować również rozjaśniające płukanki do włosów.

Uwaga: rumianek może uczulać, dlatego obserwuj reakcję skóry.

Krótki opis rumianku

Nazwa: Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.)

Rodzaj: roślina jednoroczna z rodziny astrowatych

Wysokość: ok 60cm

Kwitnienie: od maja do września

Kwiaty: średnica około 2-3cm, kolor kwiatów biały z żółtym środkiem

Owoce: owocami rumianku są malutkie, podłużne niełupki

Liście: delikatne, pierzaste

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do uprawiania rumianku we własnym ogrodzie. Wystarczy kilka roślin, by w chłodne jesienne wieczory cieszyć się smakiem herbatki rumiankowej. Polecam 🙂

Jeśli macie swoje sposoby na wykorzystanie rumianku posianego w ogrodzie, możecie podzielić się w komentarzu poniżej 🙂

Udostępnij jeśli się podobało :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *