Rozsada ogórka – czy wiesz jak zrobić ją samemu? Kiedy wysiewać nasiona i wysadzać do gruntu? Jakie są korzyści z przygotowania rozsady? O tym w dzisiejszym wpisie.
Kiedy siać ogórki na rozsadę?
W zależności od planowanej pory wysadzania ogórków do gruntu, nasiona wysiewamy od kwietnia do początku maja. Rozsada będzie gotowa po około 4 tygodniach od wysiania. Mając na uwadze warunki pogodowe panujące w naszym rejonie, należy zdecydować, kiedy warto je wysiać.
Jeśli chcemy wysadzać ogórki po majowych przymrozkach tj. po 15 maja, nasiona powinniśmy wysiać w drugiej dekadzie kwietnia.
Zalety produkcji własnej rozsady ogórka
Ogórki gruntowe możemy z łatwością uprawiać, wysiewając je w maju wprost do gruntu. Jest jednak kilka zalet z wysadzania gotowej rozsady, zwłaszcza wyprodukowanej na własnym parapecie.
🌱 Dzięki przygotowaniu rozsady znacznie przyśpieszymy zbiór ogórka, co po długiej zimie jest ważne.
🌱 Produkcja własnej rozsady jest tańsza niż zakupionej u producenta rozsady.
🌱 Możemy wysiać takie odmiany, jakie chcemy, a nie takie, które są dostępne np. na rynku.
🌱 Podrośnięta rozsada jest bardziej odporna na ślimaki. Młode siewki wyrastające z gleby są bardzo narażone na ich atak.
🌱 Satysfakcja z własnej rozsady bezcenna. Choć zdarzają się także porażki, uprawa ogórka, podobnie jak i innych warzyw to świetna zabawa.
Jak przygotować rozsadę ogórka?
Pojemniki
Nasiona ogórka możemy wysiewać do wielodoniczek (min. 5 cm x 5 cm), małych doniczek, kubków po jogurcie albo opasek (pierścieni). W bardzo małych pojemnikach podłoże będzie szybko przesychać i trudniej będzie zapewnić siewkom dobre warunki (zbyt mała ilość podłoża). Do wielodoniczek polecam siać po jednym nasionku, aby liście miały wystarczającą ilość miejsca jak się rozwiną.
Jeśli posiejemy ogórki wcześniej lepiej użyć większych doniczek lub opasek, aby do momentu wysadzenia miały dostateczną ilość miejsca i składników pokarmowych.
Podłoże
Podłoże do wysiewu powinno być lekkie, wolne od chorób i szkodników. Można wykorzystać gotowe podłoże do siewu, ziemię uniwersalną lub samemu przygotować mieszankę. Więcej o podłożach do siewu piszę tutaj. Podłoże powinno być ogrzane do temperatury pokojowej.
Jak wysiewać nasiona ogórka?
Ja podkiełkowywuję nasiona na wilgotnym waciku kosmetycznym lub ręczniku papierowym. Lubię obserwować kiełkujące nasiona. Nie jest to jednak etap konieczny w produkcji rozsady ogórka (choć przyspiesza proces kiełkowania), gdyż z reguły nasiona dobrze wschodzą.
Nasiona siejemy do wypełnionych podłożem doniczek na głębokość 1-1,5 cm. Lekko przysypujemy ziemią. Dla pewności można siać po dwa nasionka, zachowując pomiędzy nimi odstęp, a po skiełkowaniu usunąć słabszą siewkę. W większej doniczce (P9) można pozostawić dwie siewki i podczas wysadzania rozdzielić sadzonki. Warto jednak zapewnić każdej sadzonce osobną doniczkę.
Posiane nasiona oczywiście delikatnie podlewamy, aby nie wypłukać nasion, a doniczkę stawiamy w ciepłym miejscu. Ogórki do dobrego kiełkowania potrzebują temperatury 22-24oC. Po skiełkowaniu obniżamy nieco temperaturę (zwłaszcza nocą), aby siewki nie zaczęły wybiegać.
Pielęgnowanie rozsady
Po pokazaniu się siewek, doniczki wystawiamy na słoneczny parapet, aby nie wybiegły, co się często zdarza jeśli w pomieszczeniu jest ciepło i brakuje światła. Stają się wtedy wiotkie i delikatne. Uważajmy jednak, aby silne słońce nie poparzyło liści.
Regularnie sprawdzamy wilgotność podłoża. Podlewamy (letnią wodą), starając się nie polewać liści, co grozi poparzeniem ich przez słońce. Nie przelewajmy rozsady, aby wytworzyła silny system korzeniowy.
Jeśli pikowaliśmy siewki, nie wystawiajmy ich od razu na słońce. Pozostawmy je na północnym lub zachodnim parapecie na dzień, lub dwa.
Hartowanie rozsady ogórka
Rozsada ogórka, podobnie jak innych wysiewanych w domach warzyw wymaga hartowania przed wysadzeniem do gruntu. Jest to ważny etap w uprawie, którego nie warto pomijać. Informacje o tym jak hartować rośliny znajdziesz w tym wpisie.
Wysadzanie rozsady ogórka do gruntu
Ogórki wysadzamy ok. 15 maja, kiedy mija ryzyko wiosennych przymrozków, najlepiej w pochmurny ciepły dzień. Gleba powinna być wilgotna.
Ogórki uprawiane przy sznurkach sadzę co około 20 cm, zachowując 50 cm odstęp pomiędzy dwoma rzędami. Sadząc standardowo na grządce, pomiędzy rzędami trzeba zachować odległość około 60 – 100 cm, aby mogły swobodnie się rozrastać. Nadmierne zagęszczenie może powodować choroby grzybowe, więc jeśli mamy więcej miejsca zachowajmy większe odstępy w rzędzie.
Ogórek lubi ciepło, dlatego na początku warto okrywać uprawę agrowłókniną, na wypadek chłodnych nocy. Niska temperatura hamuje jego wzrost i może uszkodzić młode rośliny. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu (najlepiej rano), zwłaszcza w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców.
Rozsada ogórka nie jest trudna w przygotowaniu. Myślę, że warto spróbować, zwłaszcza że nasiona stosunkowo szybko kiełkują. W razie niepowodzenia możemy spróbować ponownie lub wysiać ogórki wprost do gruntu 😉.
Powodzenia 🙂
A jak się ma ten pnący ogórek do na przykład wiszących pomidorów w tym przypadku zastosowano pety z wody mineralnej biorąc pod uwagę niechęć do schylania się to chętnie bym to poprodukował z pozycji właśnie balkonu bądź pozostałości po konstrukcjach do winogron i zrobił z desek jakieś ławy albo może wykorzystać na przykład butle pięciolitrowe i półtalalitrowe po wodzie. I tu miałbym kłopot Jak wysoko wsypać ziemię do tych butli albo jak nazbierać jako kompost obierki z ziemniaków cebuli z buraków robię sporo soków praktycznie piję przez cały rok chętnie posłucham oceny moich pomysłów Pozdrawiam Dariusz
Skrzynie do uprawy ogórków i pomidorów na balkonie nadają się najlepiej. Albo większe donice, w których ziemia nie będzie szybko przesychać. Przed sadzeniem warto domieszać granulowany obornik dostępny w sklepach ogrodniczych i marketach. Do tego sznurek jutowy i albo jakaś drewniana kratownica, albo mocny palik. Można je prowadzić bardziej poziomo, jeśli nie mamy miejsca. Butelki plastikowe 5l też mogą być (albo wiaderka) byle miały otwory do odpływu nadmiaru wody. Obierki lepiej przetworzyć w domowych kompostownikach z użyciem bokashi. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Fajna sprawa z tą rosadą. Na pewno wykorzystam artykuł i zrobię ją też u siebie 🙂 Mam duży ogród, więc miejsce jest 🙂 Teraz akurat kupiłam nową kosiarkę więc szybko przekoszę trawę i biorę się do pracy 🙂
Duży ogród daje więcej możliwości, ale też wymaga więcej pracy. Cieszę się, że wpis się przyda. Na robienie rozsady ogórka już trochę późno, ale zawsze można poeksperymentować 😉💚 Pozdrawiam 💚