W tym wpisie chciałam podzielić się z Wami kilkoma pomysłami na stworzenie przestrzeni ogrodowej pełnej zieleni, która będzie przyjazna dzieciom, zwłaszcza tym mniejszym, które zaczynają odkrywanie świata od najbliższego otoczenia, jakim jest dom i teren wokół niego.
W zależności od możliwości balkon, mały ogródek czy duży ogród to dla dzieci miejsce zabawy, odpoczynku i obserwowania przyrody. Co zrobić, by było bezpieczne, a zarazem ciekawe? Jakie rośliny i wyposażenie sprawi, że dzieci z chęcią będą spędzać czas na świeżym powietrzu?
Architektura ogrodowa dla dzieci
Dostosowane do wieku naszego dziecka piaskownica, huśtawka, hamak, zjeżdżalnia, trampolina czy domek ogrodowy to podstawowe i najczęściej spotykane elementy wyposażenia ogrodu. Jeśli mamy żyłkę majsterkowicza piaskownicę i domek do zabaw możemy wykonać samemu. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość stworzenia indywidualnego, dostosowanego do naszych i dziecka potrzeb projektu. Łatwiejszym rozwiązaniem będzie zakupienie gotowych elementów i ewentualne ich dopasowanie np. pomalowanie kolorową farbą czy dodatkowe udekorowanie.
Zamiast kupować plastikowe krzesła i stoliki warto wykorzystać drewniane pniaczki, które również można pomalować farbą. Dzieci uwielbiają zabawę naturalnymi materiałami znalezionymi w ogrodzie np. kamykami, piaskiem, patykami, kwiatami, tworząc z nich babki, domki, szałasy.
Trawnik dla dzieci
Aby trawnik spełniał swoje zadanie, powinien być odporny na wydeptywanie. Warto zastosować mieszanki nasion uniwersalne lub sportowe, przeznaczone do intensywnego użytkowania. Taka trawa łatwo się regeneruje, choć wymaga częstego cięcia i pielęgnacji. Dodatkiem do traw może być także koniczyna. Kwitnąca wygląda pięknie i przyciąga masę pszczół, trzeba jednak uważać, aby niechcący nie nadepnąć na jedną. Kwitnąca koniczyna utrudnia chodzenie boso, dlatego trzeba ją często przycinać.
Co można robić na trawniku? Trawnik to doskonałe miejsce do gry w piłkę nożną, siatkową, badmintona, jazdy na rowerze, zabawy w berka, a także zabawy z psem lub kotem.
Warzywnik przyjazny dzieciom
Nawet niewielki warzywnik czy zielnik na balkonie i tarasie może być dla dziecka ciekawym miejscem do zabawy i nauki. Wygodne skrzynie, popularne w naszych ogrodach sprzyjają poznawaniu roślin i utrudniają ich zadeptanie.
Dobrym pomysłem może być skrzynia lub grządka tylko dla dziecka, w której posieje i posadzi swoje ulubione warzywa. Obserwowanie jak rosną to duża frajda i lekcja przyrody dla maluchów. Dzięki temu, że widzą, jak rosną warzywa, chętniej po nie sięgają, choćby po to, by sprawdzić ich smak.
Jakie warzywa możemy sadzić i uprawiać z dzieckiem? Do najbardziej popularnych warzyw i ziół należą sałata, rukola, szpinak, bazylia, tymianek, mięta, melisa, pomidory (zwłaszcza koktajlowe), ogórki, słodka papryka, marchewka, pietruszka naciowa, koperek.
Uważajmy na ładnie wyglądającą paprykę chili, która ugryziona przez dziecko może spowodować przykre skutki.
Dziecięcy ogród pełen zdrowych owoców
Oprócz warzyw w ogrodzie warto posadzić krzewy, drzewka i pnącza owocowe. Wiosną pięknie kwitną i przyciągając zapylacze. Latem dojrzałe, różnokolorowe owoce zachęcają do poznawania nowych smaków. Nie ma nic lepszego niż owoce prosto z krzaczka.
Na liście najbardziej popularnych owoców, które lubią dzieci, znajdują się truskawki, poziomki, maliny czerwone, żółte, czarne, jeżyny, borówki amerykańskie, malinojeżyna, jagody kamczackie, porzeczki czarne, białe i czerwone, agrest zielony i czerwony, świdośliwa, czereśnie, brzoskwinie, jabłka, gruszki, wiśnie, morele, winogrona, kiwi.
Przy małych dzieciach warto wybierać odmiany bezkolcowe.
Na taras i balkon wybierzmy odmiany karłowe, które możemy uprawiać w donicach np. borówkę amerykańską Aino, Alvar, drzewka kolumnowe (grusza, jabłoń, czereśnia), krzewy szczepione na pniu (agrest, porzeczka). Także niewielkie krzaczki truskawek i poziomek bez problemu zmieszczą się w skrzynkach i donicach.
Kwiaty w ogrodzie dziecięcym
Ogród pełen kwiatów jest o wiele ciekawszy, dlatego warto, aby się w nim znalazły. Nie tylko pozytywnie wpływają na zmysł wzroku, ale służą także do zabawy. Któż z nas nie pamięta babek z piasku udekorowanych liśćmi i kwiatami. Jeśli nie mamy na nie miejsca, posadźmy je w donicach i skrzynkach.
Jadalne kwiaty
Kolorowe i zarazem jadalne są także niektóre kwiaty rosnące w warzywniku, zielniku i na rabatach. Do najbardziej popularnych należą kwiaty nagietka, rumianku, goździka, stokrotki, mniszka lekarskiego, koniczyny, pierwiosnka, róż, bratków, chabrów, wiesiołka, fiołków, lawendy, liliowca, malwy czarnej, czarnuszki, dziewanny, słonecznika, begonii, pysznogłówki, cukinii. Można dodawać je do sałatek, napojów, robić napary, syropy, a nawet smażyć (kwiaty cukinii).
Rośliny ogrodowe niebezpieczne dla dzieci
Już od małego warto uczyć dzieci, które rośliny w ogrodzie są jadalne i w jakiej postaci, a których kategorycznie nie wolno jeść i zrywać.
Do roślin ogrodowych, które posiadają trujące kwiaty, owoce, liście lub korzenie należą:
Konwalia, bluszcz, ligustr, ostrokrzew, wiciokrzew, czarny bez, cis pospolity, złotokap, śnieguliczka, trzmielina pospolita, kruszyna pospolita, kolcowój zwyczajny, żywotnik, wawrzynek wilczełyko, kalina koralowa, babtysja błękitna, oleander, kalmia szerokolistna, pieris japoński, ciemiernik, ostróżka, naparstnica, bieluń, tojad, rącznik zwyczajny, obrazki plamiste, glorioza, agawa, winnik zmienny, zimowit jesienny.
Małe dzieci są bardzo ciekawskie i lubią wszystko badać organoleptycznie, czyli sprawdzać smak i konsystencję. Kusząco wyglądające owoce niektórych roślin mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla dzieci, dlatego nie ryzykujmy i nie sadźmy ich w ogrodach, w których przebywają.
Krzewy kolczaste
Krzewy i drzewa o kolczastych pędach takich jak robinia akacjowa, róża, berberys, ognik, rokitnik, agawa mogą nie być najlepszym pomysłem w ogrodzie zwłaszcza przy bardzo energicznym dziecku. Kłujący żywopłot np. z berberysu może jednak stanowić dobrą barierę oddzielającą od oczka wodnego lub stawu.
Nawożenie i ochrona roślin
Przy pielęgnacji ogrodu zwróćmy uwagę na używane środki ochrony roślin, nawozy i preparaty odstraszające owady (preparaty na mrówki, ślimaki, myszy itp.). Wszystkie te preparaty, nawet ekologiczne należy trzymać z dala od dziecięcych rączek. Dzieci nie powinny także dotykać opryskanych nimi roślin.
Obserwacja ptaków i owadów
W ogrodzie dla dzieci nie może zabraknąć karmników, poidełek i domków dla zwierząt. Na drzewie warto zamontować budki dla ptaków, które można wykonać razem z dzieckiem z kawałków desek lub złożyć z gotowych elementów. Poidełko dla owadów można wykonać z ceramicznej podstawki lub ciekawego talerzyka wyłożonego kamykami. W cichym i spokojnym miejscu w ogrodzie można również przygotować domek dla jeża.
Akcesoria do zabawy i nauki w ogrodzie
Własne narzędzia ogrodowe posłużą dzieciom do zabawy w ogrodzie i poznawania przyrody. Wśród najbardziej popularnych akcesoriów ogrodniczych dla dzieci możemy znaleźć wiaderko, konewkę, taczkę, różne łopatki i pazurki, grabki ogrodowe, lupę do obserwowania owadów, prasę do suszenia kwiatów i liści. Dobrym pomysłem może być zrobienie lub kupienie stolika ogrodowego dostosowanego do wzrostu dzieci, na którym będą mogły sadzić rośliny i robić babki z piasku i liści.
Ładne akcesoria ogrodowe dla dzieci znajdziesz w sklepie na stronie szykownyogrod.pl
Woda i dzieci w ogrodzie
Letnie kąpiele w basenie to ulubione zajęcie dzieci w upalne dni. Najważniejsze w zabawie w wodzie jest bezpieczeństwo dzieci, dlatego uważnie należy dobierać wielkość i głębokość basenu, a podczas zabawy nie spuszczać maluchów z oka.
Woda w ogrodzie poprawia mikroklimat i nawilża powietrze. Potrzebna jest owadom, ptakom i innym zwierzętom zwłaszcza podczas upalnych dni. Aby zachować bezpieczeństwo, każdy zbiornik wodny powinien być oddzielony szczelnym ogrodzeniem, tak by ciekawski maluch nie miał do niego dostępu.
Dla przedszkolaków, którzy uwielbiają zabawę z wodą, możemy przygotować mini fontanny w formie misy czy kształcie kuli. Do napełniania wodą możemy także użyć poidełka dla owadów i ptaków.
Ogród sensoryczny dla dzieci
Co to jest ogród sensoryczny? To miejsce, które pobudza i stymuluje zmysły smaku, wzroku, słuchu, węchu i dotyku.
W takim ogrodzie ważną rolę odgrywa powierzchnia, po której mogą chodzić dzieci, która może być pokryta piaskiem, rzecznym kamykiem, żwirem, korą, szyszkami, trawą, drewnianymi belkami lub plastrami.
Do roślin, które mogą znaleźć się w ogrodzie sensorycznym, należą:
- pachnące zioła i kwiaty takie jak mięta, tymianek, rozmaryn, szałwia, bazylia, lawenda, jaśminowiec, lilak
- kolorowe kwiaty pobudzające zmysł wzroku, liściaste krzewy zmieniające kolor jesienią
- przyjemne w dotyku rośliny o miękkich liściach np. starzec, mięta, szałwia lekarska, sukulenty
- rośliny o jadalnych owocach
- trawy o szeleszczących liściach
- drzewa i krzewy przyciągające ptaki
Ogród tworzony z myślą o dzieciach powinien być przede wszystkim bezpieczny i naturalny. Należy usunąć z niego wystające, metalowe i ostre elementy. Warto stworzyć w nim tajemnicze zakątki, sprzyjające zabawie w chowanego. Wysokie trawy i krzewy mogą być świetną kryjówką, a pomiędzy drzewami można rozwiesić hamak lub linę do chodzenia. O różnych porach roku ogród może być pełen niespodzianek. Zimą możemy dokarmiać ptaki lub lepić bałwana. Jesienią zbierać kasztany i kolorowe liście. Wiosną sadzić rośliny a latem zbierać plony i beztrosko się bawić.
O czym jeszcze warto pamiętać, tworząc ogród przyjazny dzieciom? Podzielcie się pomysłami w komentarzu 🙂