Gwiazdy zimowego parapetu – poinsecja i grudnik

Grudzień to miesiąc kwitnienia dwóch gwiazd zimowego parapetu. Są nimi szlumbergera, zwana grudnikiem lub kaktusem bożonarodzeniowym oraz wilczomlecz nadobny znany również pod nazwą poinsecja, lub gwiazda betlejemska.
Obie te rośliny pamiętam z dzieciństwa, głównie z domu prababci, gdzie piękny czerwony grudnik kwitł podczas Świąt, a poinsecja była świątecznym prezentem dla niej.

Dziś chciałam przybliżyć Wam kilka faktów i porad na temat pielęgnacji tych popularnych kwiatów.

Wilczomlecz nadobny, poinsecja, gwiazda betlejemska


Poinsecja to symbol świąt Bożego Narodzenia na całym świecie. Dekorujemy nią swoje domy i obdarowujemy najbliższych.
Największą popularnością cieszą się czerwone kwiaty, choć coraz częściej w naszych domach pojawiają się białe, różowe, żółte, kremowe, łososiowe czy dwukolorowe gwiazdy. Odmiany różnią się też kształtem liści (szpiczaste, pomarszczone) i wielkością (od kilkucentymetrowych miniaturek po metrowe drzewka).

Tak dla przypomnienia, kolorowy kwiat poinsecji to tak naprawdę przykwiatki, które otaczają drobne kwiaty właściwe (w kolorze żółtym).

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

  1. Umiarkowane podlewanie – wystarczy niewielka ilość letniej wody co drugi dzień lub zanurzenie całej bryły korzeniowej w wodzie raz w tygodniu. Nie dopuszczajmy do zbytniego przesuszenia, gdyż liście mogą zacząć opadać.
  2. Stanowisko – słoneczne, ale osłonięte od bezpośredniego słońca. Z dala od przeciągów i grzejników. Podczas wietrzenia pomieszczenia należy przestawić ją w inne miejsce.
  3. Temperatura pokojowa od 15 do 22 stopni Celsjusza

Co zrobić z gwiazdą betlejemską po przekwitnięciu?

Częstym powodem, dla którego zniechęcamy się uprawiając poinsecję, jest opadanie liści kilka tygodni po Świętach. Jest to jednak naturalny objaw przechodzenia rośliny w stan spoczynku. Co w takim razie powinniśmy zrobić, aby doczekała kolejnych Świąt?

  1. W lutym-marcu skracamy pędy, zostawiając 3-4 pąki i przesadzamy do większej doniczki (uważajmy, aby nie zatrzeć oczu sokiem wypływającym z pędów, gdyż może spowodować stan zapalny)
  2. Przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia i ograniczamy podlewanie na 4-6 tygodni
  3. Około 30-40 dni przed Świętami roślinę przykrywamy kartonowym pudełkiem na 12-14 godzin dziennie (lub wynosimy do całkowicie zaciemnionego pomieszczenia), aby zielone liście mogły się wybarwić np. na czerwono.

Gdzie kupować poinsecję?

Aby długo cieszyła swoim wyglądem, sprawdźmy, czy w miejscu, gdzie ją kupujemy, nie stoi w zimnie i przeciągu (np. blisko drzwi).
Liście powinny być zielone a pączki kwiatowe żółto-zielone. Zabezpieczmy ją dobrze na czas transportu, np. owijając papierem lub wkładając do kartonu.

Szlumbergera, czyli grudnik, kaktus bożonarodzeniowy lub zygokaktus

Jak pielęgnować grudnika?

Grudnik jest rośliną łatwą w uprawie. Ma zwisające pędy (zwłaszcza u starszych okazów) i kwiaty w wielu kolorach, od białych poprzez kremowe, łososiowe, różowe, fioletowe, czerwone do wielokolorowych. Aby jednak bujnie zakwitł, musimy pamiętać o kilku zasadach.

Stanowisko

Grudnik lubi stanowisko jasne, lecz nie bardzo nasłonecznione np. na wschodnim lub zachodnim parapecie. Nie ma wymagań co do temperatury. W lecie możemy go spokojnie uprawić w donicy na tarasie lub balkonie oczywiście nie w bezpośrednim słońcu. Starsze okazy zniosą nawet niewielki przymrozek.

Jeśli we wrześniu i październiku zapewnimy mu niższą temperaturę (około 10-18 stopni), a po zawiązaniu pąków przeniesiemy go do cieplejszego pomieszczenia (18-23 stopnie) bujnie zakwitnie.

Z uwagi na zwisające pędy najładniej prezentował się będzie w kwietniku lub na półce.

Grudnik potrafi zakwitnąć także w ciągu roku, zwłaszcza małe sadzonki.

Podlewanie grudnika

Grudnika podlewajmy oszczędnie, gdyż źle znosi przelanie. W trakcie kwitnienia możemy podlewać nieco częściej.

Rozmnażanie

Rozmnażanie grudnika jest bardzo proste. Wystarczy uszczyknąć fragment pędu z 5-7 segmentami i posadzić do doniczki z ziemią. Najlepsze są pędy z małymi korzonkami.

Młode grudniki przesadzamy co 1-2 lata, starsze okazy co 3-4. Przesadzanie przeprowadzamy najlepiej wczesną wiosną lub wczesną jesienią.

Co zrobić po przekwitnięciu grudnika?

Po przekwitnięciu kaktus bożonarodzeniowy przechodzi w stan spoczynku, dlatego ograniczmy podlewanie. Od maja możemy go znowu nawozić co dwa tygodnie nawozami do roślin pokojowych.

Poinsecja świetnie nadaje się do tworzenia wieńców i dekoracji na świąteczny stół. Zwłaszcza że występuje w wielu kolorach. Będzie też tradycyjnym prezentem dla najbliższych.

Grudnik zaś swoim bujnym kwitnieniem wynagrodzi nasze całoroczne starania i pielęgnację.

A Wy jakie macie swoje sposoby na piękny wygląd tych kwiatów? Podzielcie się w komentarzu 👍

Pozdrawiam, Kasia

Udostępnij jeśli się podobało :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *